5 tydzień ciąży, to czas, w którym dowiesz się czy jesteś w ciąży. Możesz wykonać test dostępny w aptece, który wykrywa podwyższony poziom hormonu HCG w moczu, bądź umówić się do lekarza ginekologa. Lekarz może potwierdzić ciąże badaniem USG, w którym będzie można zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Ten tydzień może być zatem dla Was bardzo radosny, gdy zobaczycie dwa paski na teście ciążowym, bądź małą kuleczkę na zdjęciu z USG. Jeśli nie doszło do zapłodnienia liczenie rozpoczniesz od początku w następnym tygodniu. Jeśli doszło do zapłodnienia miesiączka, której normalnie byś się spodziewała w tym okresie, nie wystąpi. Brak krwawienia miesiączkowego, określane medycznie amenorrhoea, nie koniecznie oznacza zawsze ciąże, dlatego też warto zawsze wykonać test ciążowy.
5 tydzień ciąży: co musisz wiedzieć na tym etapie ciąży?
Jeśli doszło do zapłodnienia, zaskoczeniem dla Ciebie może być właśnie fakt, iż jesteś już w 5 tygodniu ciąży. Jest tak ponieważ medycznie wiek ciąży liczy się właśnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Powinnaś znać tę datę, gdyż na pewno lekarz zapyta Cię o nią podczas pierwszej wizyty i zanotuję ja w dokumentacji medycznej twojej ciąży. Cała ciąża będzie trwała średnio 40 tygodni. Niektóre kobiety rodzą przed upływem tego czasu, inne zaś przenoszą jeszcze ciąże 1-2 tygodnie.
Trymestry ciąży – jak je liczyć?
Cała ciąża podzielona będzie na trzy okresy, zwane trymestrami ciąży. Pierwszy trymestr ciąży będzie trwał do 13 tygodnia i będzie to okres bardzo intensywnego wzrostu twojego dziecka. Jest to też okres największego ryzyka dla ciąży. Najwięcej poraniem ma miejsce właśnie w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego też wiele par nie informuje w tym okresie otoczenia o przyszłym macierzyństwie. Pierwszy trymestr jest też okresem w którym powinnaś szczególnie dbać o siebie i dziecko ponieważ otaczające was środowisko ma wtedy największy wpływ na rozwój malucha. Drugi trymestr zaczyna się w 14 tygodniu ciąży i trwa do 27 tygodnia ciąży. Jest to okres w którym twoje dziecko głównie rośnie, a większość narządów i układów jest już utworzona. Jest to najprzyjemniejszy czas ciąży, zwany też potocznie „miesiącem miodowym ciąży”. Trzeci trymestr trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży i jest najbardziej fizycznie wyczerpującym okresem ciąży, kiedy to dziecko jest już duże i znacznie ogranicza twoje ruchy i sprawność fizyczną.
Jaki wpływ na dziecko mogłaś mieć podczas pierwszych tygodni ciąży?
Podczas pierwszych tygodni ciąży, kiedy to nie wiesz jeszcze czy doszło do zapłodnienia czy nie, twój wpływ na dziecko jak i wpływ otoczenia jest ograniczony. Oczywiście lepiej nie spożywać alkoholu, czy nie palić papierosów w tym okresie, ale ich negatywny wpływ jest w miarę zniwelowany. Do piątego tygodnia zarodek jest mocno odseparowany od środowiska i chroniony przez własne struktury, oraz ma własne zapasy odżywcze. Po tym czasie przychodzi okres szczególnej wrażliwości rozwijającego się zarodka na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrze. Dlatego do piątego tygodnia ciąży do końca pierwszego trymestru powinnaś szczególni o siebie dbać.
Jak rozwija się dziecko w 5 tygodniu ciąży?
W tym tygodniu zarodek ma kształt litery C, ok. 2 mm i wyraźnie wyznaczoną górę i dół. Zaznaczone są też przód, tył, lewa i praw strona zarodka. Wzdłuż najdłużej jego linii przebiega cewa nerwowa, przyszły zaczątek układu nerwowego, który na tym etapie utworzona jest ze zgrupowania komórek zwanych somitami. Na przednim szczycie zarodka widoczne jest wyraźne rozszerzenie tworzące w dalszym rozwoju dziecka mózg. W centralnej części zarodka pojawia się wybrzuszenie, które dalej rozwinie się w serce dziecka. Zarodek chroniony jest dwiema błonami. W dużym woreczku przypominającym balonik, zwany woreczkiem żółtkowym, wytwarzane są czerwone krwinki płodu.
Co dzieje się z Tobą w 5 tygodniu ciąży?
Oprócz braku miesiączki możesz zaobserwować u Siebie wzmożoną tkliwość piersi i wzmożone gromadzenie wody w organizmie. Mogą pojawić się mdłości i szczególna wrażliwość na zapachy. Niektóre dania przestaną Ci smakować, a inne, na które wcześniej nie miałaś szczególnej ochoty, mogą wydać się szczególnie apetyczne. Możesz czuć się osłabiona i śpiąca. Jednak większość tych objawów jest sprawą indywidualną, także nie martw się jeśli któreś z nich nie wystąpią.
Zobacz także: 6 tydzień ciąży