Z każdym tygodniem przybliżającym poród narastają emocje, ale również zmęczenie i dolegliwości. Rosnący w brzuchu maluch coraz bardziej przypomina noworodka i jest coraz lepiej przygotowany do samodzielnego życia, jednak to wciąż nie jest jego czas. Jak wygląda i jak się czuje w 28 tygodniu ciąży? A jak czuje się matka, z czym musi się na co dzień zmagać i do jakich porad powinna się stosować?

Co się dzieje z dzieckiem w 28 tygodniu ciąży?

W 28 tygodniu ciąży dziecko jest już całkiem duże. Waży ponad kilogram i ma około trzydziestu siedmiu centymetrów. Do porodu masa dziecka wzrośnie jeszcze trzykrotnie, ale wystarczy przypomnieć sobie pierwsze USG, by zdać sobie sprawę jak wielkie zmiany zaszły już do tej chwili.
Tymczasem malec nieustannie kształtuje swoje podstawowe odruchy. Uczy się ssać, kaszleć, mrugać oczami, a także oddychać i choć na razie jest to tylko wciąganie do płuc płynu owodniowego, to dzięki temu płuca oraz oskrzela stale się rozwijają.
Z każdym dniem coraz lepiej pracuje układ nerwowy. Mózg rozwinięty jest już tak bardzo, że jego fale niewiele różnią się od fal mózgowych noworodka. Łączy się to z ciekawym faktem, że w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko miewa już sny. Występowanie na tym etapie rozwoju sennej fazy REM jest potwierdzone, choć powinniśmy zdawać sobie sprawę, że sen nienarodzonego dziecka jest inny niż u dorosłego. Człowiek śni o tym, co już poznał, lub co może sobie wyobrazić na podstawie różnych bodźców, a zatem nasz malec prawdopodobnie śni o robieniu fikołków, ruszaniu palcami, czy o zabawie pępowiną.
Na tym etapie ciąży u dzieci następuje dalszy rozwój układu rodnego. U dziewczynek kształtują się zewnętrzne wargi sromowe, zaś u większości chłopców następuje zstąpienie jąder do worka mosznowego.
Choć mieszkaniec maminego brzucha ma coraz mniej miejsca na figle, wciąż jest bardzo aktywny. Może też ustawiać się główką do dołu, czyli przyjmować pozycją taką, jak przy porodzie. Między dwudziestym ósmym, a trzydziestym tygodniem dobrze jest zrobić USG, które oceni ułożenie płodu.

Jak zmienia się Twoje ciało w tym tygodniu?

Dla przyszłej mamy 28 tydzień ciąży (podobnie, jak reszta trzeciego trymestru) wiąże się niestety z wieloma niedogodnościami. Kobiety w tym okresie często czują się ociężałe i niezdarne, a opuchnięte nogi jeszcze ten stan pogłębiają. Pewną ulgę powinien przynieść odpoczynek z lekko uniesionymi nogami i unikanie długiego przebywania w jednej pozycji, ale niestety nie będzie to cudowne remedium na wszystkie problemy.
Duży brzuch może utrudniać wygodne spanie, ponadto jest powodem uciążliwych bóli pleców.
To niestety nie wszystko. Rozmiary macicy powodują, że w ciele matki jest mniej miejsca na zwykłą pracę innych narządów i układów. Dzieje się tak na przykład z układem pokarmowym, który jest ściśnięty i bardziej obciążony. Przyjmowanie większej ilości pokarmu wydaje się niemożliwe, regułą stają się zaparcia, wzdęcia, oraz nieprzyjemna zgaga. Radą na to jest przyjmowanie posiłków bogatych w błonnik i picie dużej ilości wody. Ponadto odpoczywając należy wybierać leżenie na lewym boku, dzięki któremu żołądek znajdzie się niżej, a produkowane tam kwasy w mniejszym stopniu będą spływać do przełyku.
Część kobiet w trzecim trymestrze ciąży cierpi na tak zwany „zespół niespokojnych nóg”, czyli nasilającą się zwłaszcza wieczorami, ciężką do powstrzymania potrzebę ciągłego poruszania nogami związaną z ich mrowieniem i drętwieniem. Choć nie ma stuprocentowo skutecznej metody na tą dolegliwość warto w przypadku jej wystąpienia przyjmować preparaty z żelazem i magnezem, pamiętać o spacerach, spróbować różnych technik relaksacyjnych oraz jogi.
Problemem wydającym się wstydliwym, dokuczliwym, nie tylko dla przyszłej matki może być także chrapanie. Śpieszymy z pocieszeniem, że jest to całkiem powszechne i przemijające zjawisko wynikające z efektywniejszej pracy błon śluzowych.
Trzeba wreszcie wspomnieć, że w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży, ze wzrastającą stopniowo częstotliwością mogą się już pojawiać skurcze przepowiadające. Na razie powinny być nieregularne i bezbolesne. Nie należy się nimi w żaden sposób niepokoić – to zdrowy objaw mówiący o tym, że ciało matki powoli szykuje się do porodu.

Zobacz również: Badanie przeciwciał odpornościowych u kobiet w ciąży

28 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Na tym etapie ciąży warto zwracać baczniejszą uwagę na ruchliwość dziecka. Liczenie jego ruchów pozwoli nie tylko poznać rytm dobowy malucha, ale przede wszystkim da informacje o jego stanie zdrowia i ogólnej kondycji. Jak należy to robić? Obserwacja przez całą dobę jest niemożliwa, dlatego trzeba wybrać stałą porę, taką, w jakiej dziecko zwykle wykazuje największą aktywność. Codziennie, zawsze o tej samej godzinie należy wygodnie się ułożyć i rozpocząć liczenie. Przez dwie godziny powinno być nie mniej niż dziesięć ruchów. Jeśli nie ma ich tyle, nie należy wpadać w panikę, lecz coś przegryźć, popić i ponowić liczenie. Jeśli za drugim razem wynik jest podobny, lub jeśli ruchy malucha są bardzo gwałtowne, o innym niż zwykle charakterze należy skonsultować się z lekarzem.
Ważną sprawą, którą powinna kontrolować przyszła mama jest odpowiednia dieta. Szczególnie istotne, aby w organizmie nie spadł poziom żelaza. Mogłoby to wiązać się z anemią i być bardzo szkodliwe tak dla matki, jak i dla dziecka. Zdarza się, że aby zapobiec anemii konieczne jest przyjmowanie dodatkowych preparatów zawierających żelazo, jednak taką decyzję należy pozostawić lekarzowi i nie podejmować jej samemu.
W posiłkach przyszłej mamy nie może też zabraknąć składników bogatych w kwasy omega-3, takich jak ryby i oleje roślinne. Są one ważne dla układu nerwowego dziecka, który bardzo intensywnie się teraz rozwija.
Mówiąc o diecie warto też pamiętać o kontrolowaniu wagi. W dwudziestym ósmym tygodniu zapotrzebowanie na kalorie nadal wzrasta, ale nie jest to przyrost tak duży, by konieczne było drastyczne zwiększenie wielkości posiłków. Trzeba przy okazji pamiętać, że kobiety z otyłością mogą teraz przybierać na wadze znacznie mniej niż pół kilo, jakie przybywa kobietom szczuplejszym.
Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (sytuacja taka ma miejsce, jeśli matka ma grupę krwi Rh- a dziecko Rh+), dwudziesty ósmy tydzień ciąży jest dobrym momentem na przyjęcie zastrzyku z immunoglobuliną anty-Rfd. Nie wolno tego lekceważyć, bowiem przy wystąpieniu konfliktu w organizmie matki będą wytwarzały się przeciwciała zwalczające czerwone krwinki dziecka, co w sposób oczywisty jest bardzo niebezpieczne.
Teraz jest także ostatni dzwonek by zrobić test tolerancji glukozy. Jeśli do tej pory nie miało to miejsca w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży przyszła matka koniecznie musi o to zadbać, aby wykluczyć ryzyko cukrzycy ciążowej.
Przy wszystkich problemach, obowiązkach i dolegliwościach dobrze jest zająć umysł czymś przyjemniejszym. Może to być na przykład nadrobienie zaległości w lekturach, czy filmach. Ten prosty sposób sprawi, że czas będzie upływał szybciej i milej. Można też pokusić się o przemeblowanie mieszkania i przygotowanie go na przyjęcie nowego mieszkańca. Prawdopodobnie kobieta w ciąży sama będzie miała na to ochotę, gdyż odczuwanie takiej potrzeby jest ewolucyjnym przystosowaniem do pełnienia nowej dla niej roli matki.
Zbliżanie się chwili, kiedy ta nowa rola stanie się faktem, często bywa źródłem stresu. W zbudowaniu pewności siebie bardzo pomocne może okazać się spędzanie czasu z innymi młodymi matkami. Obserwacja ich zachowania oraz oswajanie się z małymi dziećmi często zaprocentuje tym, że przy swoim własnym dziecku kobieta poczuje się zdecydowanie pewniej.

Czytaj więcej: 29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj