11 tydzień to środek 3 miesiąca ciąży. Jest to bardzo ważny tydzień w rozwoju dziecka gdyż kończy się jego okres zarodkowy i od tej chwili aż do końca ciąży maluch będzie nazywany płodem. Dziecko na tym etapie rozwoju waży przeciętnie ok 8 g i mierzy od czubka głowy do krzyża ok 44-60 mm. Wielkością dziecko przypomina mandarynkę. Rozwój malucha jest bardzo szybki, a zmiany w twoim organizmie nie pozwalają zapomnieć Ci o twoim stanie.

11 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Twoje dziecko rozwija się nadal bardzo intensywnie. Układ nerwowy dalej się kształtuje. Głowa jest teraz nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, stanowi bowiem ok. połowy wielkości dziecka. Na głowie oczy przesuwają się w kierunku centralnej części twarzy i dalej są zrośnięte powiekami. Uszy także pomału zajmują swoje miejsce po bokach głowy. Razem z dzieckiem intensywnie rozwija się również łożysko, które ma zapewnić płodowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Układ pokarmowy także intensywnie rośnie. Coraz więcej jelit jest już w jamie ciała, a nie w pępowinie jak w poprzednich tygodniach. Jelita zaczynają wykazywać ruchy perystaltyczne.

Jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w 11 tygodniu ciąży?

11 tydzień ciąży - dziecko 3D
11 tydzień ciąży – dziecko 3D

Twój metabolizm jest teraz ok. 25 % szybszy niż przed ciążo. Objętość krwi krążącej w twoim organizmie też jest większa. Dzięki temu możesz odczuwać teraz temperaturę nieco inaczej. Jest Ci najprawdopodobniej cieplej niż zwykle, ale szybciej też się męczysz i częściej miewasz zadyszki. Tracisz tęż więcej płynów niż zwykle, dlatego też powinnaś zwiększyć ilość przyjmowanych płynów w ciągu doby. Najlepiej jeśli sumarycznie będziesz dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 L płynów dziennie.  Twoja macica ciągle się powiększa, co może skutkować częstszym oddawaniem moczu, również w nocy.

USG genetyczne i test PAPPA w 11 tygodniu ciąży

Między 11 a 14 tygodniem ciąży powinnaś wykonać u ginekologa USG genetyczne. Jeśli masz powyżej 35 lat powinnaś również wykonać podczas tej wizyty test PAPPA raz badanie poziomu wolnej podjednostki beta HCG. Badania te są refundowane dla kobiet po 35 roku życia, ale wiele młodszych kobiet wykonuje je również w prywatnych gabinetach lekarskich. Podczas USG genetycznego dziecko jest dokładnie mierzone przez lekarza, który określa m.in. przezierność karkową malucha. Przezierność karkowa to wielkość przestrzeni za karkiem dziecka, wypełnionej płynem, której szerokość jest skorelowana z ryzykiem wystąpienia niektórych chorób genetycznych dziecka. Badania to pozwala na obliczenie ryzyka wystąpienia m.in. trisomi 21 chromosomu (zespół Downa), trisomi 18 chromosomu (zespół Edwardsa ) oraz trisomi 13 chromosomu (zespół Patau). W połączeniu z USG genetycznym wykonuje się badania biochemiczne z surowicy krwi matki, w których określa się poziom białka PAPPA i wolnej B-hCG. Na podstawie wszystkich tych wyników obliczane jest ryzyko wyżej wymienionych chorób genetycznych podczas którego uwzględniany jest również wiek matki. Badania te są w pełni bezpieczne dla Twojego dziecka. Należy pamiętać, że wyniki tych badań są tylko prawdopodobieństwem wystąpienia wad niektórych wad genetycznych. Nie dają 100 % pewności na urodzenie chorego, ani zdrowego dziecka. Jeśli wyniki wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych lekarz zleci Ci kolejne badani dziecka m.in., biopsję kosmówki, albo amniopunkcję, które dają większą pewność wyników.

Zobacz także: 12 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj