Zielona herbata jest napojem, którego pierwsze udokumentowane spożywanie przypada na okres rządów dynastii Han – czyli rok 200 n.e. W tamtych odległych czasach stosowano ją głównie w celach leczniczych i zdrowotnych m.in. do tamowania krwawienia, wspomagania procesów trawiennych lub też do kontrolowania temperatury ciała.
W początkowych okresach, ten rodzaj trunku był znany jedynie na terenach dzisiejszych Chin skąd dopiero po pewnym czasie spopularyzowany został w Japonii, Indiach oraz Tajlandii. Zielona herbata nie ma jednego odpowiednika, ponieważ stanowi ją wiele różnych odmian i rodzajów herbat. Różnią się one między sobą nie tylko smakiem i zapachem, ale również porą roku, o której liście zostały zebrane, krajem pochodzenia oraz zawartością kofeiny. W obecnych czasach najpopularniejszą formą herbaty jest herbata czarna, która również powstaje z liści herbaty zielonej. Staje się czarna po procesie fermentacji, który zmienia jej skład na tyle, że nie ma już tylu pozytywnych wartości co jej pierwotny odpowiednik.
W czasach współczesnych zielona herbata zyskuje coraz więcej zwolenników pragnących w naturalny sposób oczyszczać organizm i leczyć niektóre dolegliwości. Przechodziła ona nawet wiele testów medycznych, które miały na celu potwierdzenie jej właściwości leczniczych – głównie w kontekście chorób serca. Jaki zatem wpływ na zdrowie ma zielona herbata i jak ją zaparzać, aby przynosiła jak najwięcej korzyści na zdrowia?
Wpływ picia zielonej herbaty na różne dolegliwości
Zielona herbata – podobnie jak kawa – zawiera sporą dawkę kofeiny (a w zasadzie teiny), która ma właściwości pobudzające i orzeźwiające. Dzięki tej substancji łatwiej jest się skoncentrować np. podczas nauki, zwiększają się również zdolności poznawcze. Jeżeli chodzi natomiast o zawartość teiny to wynosi ona od 50 do 100 mg na jedną filiżankę. Warto zaznaczyć, że pobudzający i orzeźwiający wpływ posiada jedynie wtedy, gdy parzona jest po raz pierwszy i nie dłużej niż 3 minuty.
Udowodniono też pozytywny wpływ teiny na pracę jelit oraz na różnego rodzaju bóle związane z układem trawiennym. Kolejnym zbawiennym działaniem zielonej herbaty jest poprawa sprawności układu krążenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapobieganie w tworzeniu się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych oraz o redukcję jego wchłaniania. Prowadzi to w konsekwencji do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia, udaru mózgu czy zawału serca.
Wpływ zielonej herbaty na nowotwory
Zielona herbata znalazła się również pod lupą naukowców zajmujących się nowotworami oraz przyczynami ich powstawania. Okazuje się, że silne przeciwutleniacze w niej występujące chronią łańcuchy DNA przed zmianami prowadzącymi do rozwoju nowotworu. Badania potwierdzają również, że jej picie radykalnie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry oraz chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Będąc przy skórze warto wspomnieć, że zielona herbata jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry. Dzięki niej dłużej zachowuje ona sprężystość oraz opóźnia wystąpienie zmarszczek. Dodatkowo antybakteryjne właściwości jakimi się cechuje pomagają w przypadku cery trądzikowej i przetłuszczającej się.
Zielona herbata na zęby
Regularne jej picie wpływa na redukcję bakterii w jamie ustnej przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia paradontozy czy zapalania dziąseł. Udowodniono również przeciwpróchnicze właściwości zielonej herbaty.
Jak zaparzyć?
Złotą zasadą, o której trzeba pamiętać przy zaparzaniu herbaty jest temperatura wody. Nie może ona przekraczać 85 stopni Celcjusza. Warto również zadbać o to, aby woda była przefiltrowana, gdyż zbyt twarda woda działa niekorzystnie na smak herbaty. Istotny wpływ na również czas parzenia, który zazwyczaj wynosi 3 minuty. Warto pamiętać aby nie wyrzucać liście po pierwszym parzeniu. W starożytnych Chinach pierwsze parzenie było przeznaczone dla służby. Natomiast drugie i trzecie parzenie zielonej herbaty było spożywane przez wyżej urodzonych. Dlatego po wypiciu pierwszego naparu koniecznie zrób kolejny, ponieważ właśnie on będzie najsmaczniejszy i najzdrowszy.