Jeśli usłysz, że ktoś jest chory na zespół sawanta, to musisz wiedzieć, że masz do czynienia z ukrytym geniuszem! Sawant, czyli u której zdiagnozowano opóźnienie umysłowe przy jednoczesnym hiper-rozwoju niektórych zdolności. Osoby te posiadają zazwyczaj niski iloraz inteligencji, ale mimo to potrafią dokonywać niesamowitych rzeczy. To swoisty i bardzo interesujący paradoks, o którym warto dowiedzieć się więcej!

Kto to jest sawant?

Sawant jest to osoba z zaburzeniami rozwoju, która charakteryzuje się zazwyczaj doskonałą pamięcią. Jest w stanie rozwinąć w sobie zadziwiające umiejętności. Najczęściej u osób z tą chorobą zdiagnozowane jest spektrum autystyczne. Charakterystyczną cechą sawanta jest IQ w zakresie 40-70. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn. U niektórych osób z sawantem diagnozuje się także uszkodzenia mózgu i niepełnosprawność intelektualną. Osoba z zespołem sawanta nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, ale z drugiej strony bywa ponadprzeciętnie uzdolniona, zazwyczaj w jednej, konkretnej dziedzinie jak muzyka, malarstwo czy szybkie liczenie w pamięci. Choroba może być nabyta (np. po wypadku) albo wrodzona.

Objawy zespołu sawanta

Według naukowców u ludzi, u których zdiagnozowano zespół sawanta nie działa prawidłowo przedni płat skroniowy lewej półkuli mózgu. Jest ona odpowiedzialna między innymi za logiczne myślenie. Uszkodzenie to wpływa jednak na aktywację nowej kory mózgowej w półkuli prawej, co skutkuje rozwojem konkretnych umiejętności na skalę geniusza.

Właśnie dlatego jedną z najbardziej charakterystycznych cech, którą posiada każdy chory na to schorzenie jest umiejętność rozwinięta w konkretnej dziedzinie. Sawant może być na przykład uzdolniony muzycznie. Doskonale zapamiętuje konkretny utwór i perfekcyjnie go odtwarzają. Świetnie graja na fortepianie lub gitarze. Przykład stanowi wybitny muzyk Leslie Lemke, który potrafi bezbłędnie zagrać raz usłyszany utwór!

Innym przykładem świetnie rozwiniętych umiejętności sawantów jest matematyka. Z racji doskonałej pamięci sawant potrafi wykonać nawet najbardziej skomplikowane obliczenia. Ponadto świetnie odmierza czas, a w niektórych przypadkach, znając czyjąś datę urodzenia jest w stanie obliczyć, jakiego dnia urodziła się dana osoba. To tylko kilka przykładów matematycznych trików rozwiniętych przez chorych na tę chorobę.

Sawant może być też uzdolniony plastycznie. Mogą wiernie kopiować dzieła malarskie lub rzeźbiarskie albo tworzyć swoje kompozycje. Tutaj możemy się powołać na przykład Richarda Wawro – znakomitego malarza z zespołem sawanta albo na rzeźbiarza Alonzo Clemonsa, który swoją chorobę nabył po urazie głowy w dzieciństwie.

Zespół sawanta a autyzm

Zespół sawanta ma wiele wspólnego z autyzmem. Mówi się, że choroba ta rozwija się u co 10 osoby chorującej na autyzm lub zespół Aspegera. Właśnie dlatego niemal każdy sawant wykazuje cechy autystyczne jak trudności w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem czy otępiałość umysłową.

Czytaj więcej: Objawy autyzmu u dzieci i niemowląt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj