Zapalenie ucha to schorzenie dość często pojawiające się u dzieci. Wynika to z faktu, iż najmłodsi posiadają zdecydowanie krótszą i szerszą trąbkę Eustachiusza, czyli element łączący ucho z nosogardłem, niż osoby dorosłe.
Wystąpienie zapalenia ucha, a w szczególności jego powtarzalność może być niebezpieczna i koniecznie powinno się leczyć zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zalecana jest również co najmniej kilkukrotna kontrola laryngologiczna.
W kwestii ubytków słuchu wywołanych przez zapalenie ucha, sprawa wygląda następująco. Dość powszechnie występuje czasowe pogorszenie słuchu, które ustępuje najczęściej po okresie rekonwalescencji po chorobie.
Trwałe ubytki słuchu są możliwe, jeśli dojdzie do silnej perforacji błony bębenkowej lub wystąpienia zrostów, które uniemożliwiają ruchomość kosteczek słuchowych. Uniknięcie tego, będzie możliwe, jeśli u dziecka będzie prowadzona terapia dokładnie wedle zaleceń specjalisty.
Jedną z metod badania słuchu stosowanych nawet u małych dzieci jest tympanometria. Badanie to jest przeprowadzane w przypadku podejrzenia niedosłuchu. Podczas badania w ucho dziecka wkłada się sondę akustyczną, która jest połączona ze źródłem dźwięku oraz pompą, która zwiększa ciśnienie w przewodzie słuchowym dziecka. Następnie zwiększa się ciśnienie i rejestruje w jaki sposób wpływa to na wychylenie błony bębenkowej.
Jeśli u dziecka doszło do zapalenia ucha, było leczone antybiotykami, ma osłabiony poziom odporności, to także ucho jest przez pewien okres zdecydowanie bardziej wrażliwe. Warto więc zwrócić szczególną uwagę po chorobie, aby nie doprowadzić do tego, aby dolegliwości w uchu rozpoczęły się na nowo.
Czytaj również: Badanie słuchu u dzieci – opis i przebieg badania