Występowanie zapalenia dziąseł u dzieci udowadnia, jak szybko postępującymi zmianami u najmłodszych jest próchnica i że może ona wywoływać nie tylko schorzenia w obrębie zębów. Dokładnie rzecz ujmując, mówiąc o zapaleniu dziąseł mamy na myśli jeden z pierwszych etapów rozwojowych niebezpiecznej choroby przyzębia. Podstawową cechą charakterystyczną takiego stanu jest występowanie stanu zapalnego w jamie ustnej. Sytuacja taka może mieć miejsce również u najmłodszych dzieci.
Przyczyny zapalenia dziąseł u dzieci
Za najważniejszą przyczynę rozwoju zapalenia dziąseł uznaje się występowanie tzw. płytki nazębnej. Stanowi ona warstwę zbudowaną z bakterii, które przylegają do zęba. Jest ona lepka, miękka, bezbarwna lub żółtawa. Te same drobnoustroje odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Idealną pożywką dla szybszego rozwoju są dla nich cukry, tak więc warto wyrobić u dziecka właściwe nawyki żywieniowe, które uchronią je przed rozwojem próchnicy i zapalenia przyzębia.
U najmłodszych zapalenie dziąseł może być oczywiście wywołane przez niewłaściwy poziom codziennej higieny, jednak zdarzają się przypadki, że dochodzi do skaleczenia lub oparzenia dziąsła zabawką, zbyt ciepłym jedzeniem czy w czasie ząbkowania.
Rozwój zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy gromadzącej się każdego dnia w naszej jamie ustnej płytki nazębnej nie usuwamy poprzez stosowanie codziennej właściwej higieny. Poszczególne bakterie, których się nie pozbędziemy, działają drażniąco na zęby oraz dziąsła poprzez produkowanie toksyn, które prowadzą do ich uszkodzenia i wystąpienia stanu zapalnego.
Zobacz także: Próchnica zębów – rozpoznanie i metody leczenia
Objawy
Pośród podstawowych symptomów, jakie świadczą o rozwinięciu się zapalenia dziąseł, wymienia się przede wszystkim znaczący dyskomfort w ich obrębie oraz ból. W wielu przypadkach dotyczą one całej jamy ustnej. Dość częste jest pojawianie się u dzieci krwawienia dziąseł. Stan zapalny może równocześnie spowodować wystąpienie u najmłodszych gorączki 38 stopni. Warto również zwrócić uwagę na takie oznaki jak nieświeży oddech czy problemy z przełykaniem pokarmu.
Leczenie zapalenia dziąseł u dzieci
Jeśli zaobserwujemy u naszej pociechy symptomy świadczące o zapaleniu dziąseł lub próchnicy należy udać się do lekarza. Początkowo, gdy nie wiemy, z czym mamy do czynienia, wystarczy odwiedzenie pediatry, jednak z pewnością koniecznością będzie opieka stomatologiczna.
Kwestia leczenia, jakie zostanie podjęte, uzależniona jest od rozległości zmian i wieku samego pacjenta, jak i przyczyny schorzenia. Najpowszechniejsze są działania objawowe, czyli podawanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz sumienne czyszczenie dziąseł i zębów z płytki nazębnej. Jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym schorzeniem konieczne może okazać się podanie antybiotyku.
Dzisiejsza medycyna potrafi sobie skutecznie radzić zarówno z płytką nazębną, próchnicą, jak i zapaleniem dziąseł. Jednak schorzenia te szczególnie w młodym wieku generują niepotrzebne dolegliwości bólowe, których możemy naszym pociechom oszczędzić. Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka, opierająca się na zdrowej i zbilansowanej diecie, unikaniu cukru i odpowiedniej codziennej higienie jamy ustnej polegającej na myciu zębów dwa razy dziennie.
Czytaj również: Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę zębów i dziąseł