Nie lubimy, gdy komuś nieprzyjemnie pachnie z ust, gdyż kojarzymy to w pierwszej kolejności z zaniedbaniami higienicznymi. Jeśli natomiast brzydki zapach pojawia się u dziecka, o zaistniałą sytuację obwiniamy rodziców. Jednak powinniśmy pamiętać, że zauważenie takiego objawu może być bardzo ważne i świadczyć o występowaniu u dziecka konkretnej jednostki chorobowej. Tak właśnie jest w przypadku zapachu octu z ust dziecka.

Co może zwiastować zapach octu z ust dziecka?

Główną jednostką chorobową, jaką podaje się jako przyczynę, takiego właśnie zapachu z ust dziecka jest cukrzyca. U najmłodszych najpowszechniej pojawia się cukrzyca typu I i powoli podstępnie się rozwija, przez co rodzice bardzo długo nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko jest chore. Dodatkowo pojawiają się wówczas takie objawy jak: łatwe męczenie się, osłabienie, wzmożone pragnienie i picie dużych ilości wody, duża objętość oraz częstotliwość oddawania moczu. Często występuje również spadek masy ciała i właśnie nieprzyjemny zapach acetonu z buzi.

Niektórzy lekarze wskazują również, że taka woń pojawia się, jeśli dziecko zbyt mało pije i zachęcają rodziców do podawania niegazowanej wody mineralnej, przegotowanej i unikanie słodzonych soków, herbatek i innych płynów zawierających cukier.

Niekiedy rodzice zauważają, że u ich dzieci właśnie zapach acetonu z ust pojawia się na dzień przed rozpoczynającą się infekcją, najczęściej wiążą to z zapaleniem gardła, anginą i ropnymi zmianami w obrębie narządu, jednak nie stanowi to normy.

Zobacz także: Cukrzyca typu 1 u dzieci – skąd się bierze, jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Co robić, jeśli dziecku pachnie acetonem z ust?

Przede wszystkim nie panikować. Warto udać się do pediatry i opisać woń, jaką wyczuliśmy. Konieczne będzie przeprowadzenie badań krwi oraz moczu, które wskażą czy groźna przyczyna w postaci cukrzycy może zostać wykluczona.

W sytuacji, gdy badania nic nie wykażą, możemy nadal poszukiwać przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, którego powodów może być znacznie więcej, choć najczęściej charakteryzuje się wówczas zupełnie inną nutą zapachową.

Najczęściej nie jest to jakiś wielki problem, którego nie dałoby się wyleczyć, jednak z pewnością szczególnie w wieku szkolnym, może to być dla dziecka bardzo uciążliwe i krępujące. Istotne jest więc aby zadbać o wyleczenie i jak najlepsze samopoczucie naszej pociechy.

Czytaj również: Kłopotliwe pobieranie moczu od dziecka – jak to zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj