Witamina K2MK7 stała się znana za sprawą Jerzego Zięby, który jest znachorem i jakiś czas temu zaczął promować w Internecie tę witaminę. Jak twierdzą wszyscy zwolennicy tej postaci witaminy K, jest ona niezwykle pomocna w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza tych związanych z układem kostnym. Ale czy witamina K2MK7 to rzeczywiście pomocna w leczeniu substancja, czy może to chwyt marketingowy mający zachęcić nas do zakupu odpowiednich preparatów?

Co oznacza K2MK7?

Oznaczenie tej formy witaminy jest wyjątkowo kłopotliwe i obco brzmiące, w związku z czym wywołuje nieufność, albo wręcz przeciwnie – sprawia wrażenie, że pod tą nazwą kryje się jakaś niezwykła lecznicza substancja. A co tak naprawdę kryje się pod oznaczeniem K2MK7? Ogólnie witamina K występuje w dwóch postaciach: K1 oraz K2. K2MK7 to po prostu jedna z postaci witaminy K2. Poszczególne postaci różnią się między sobą działaniem, przyswajalnością oraz tym, na co wpływają w ludzkim organizmie. Witamina K2 jest szczególnie dobra, ponieważ jest magazynowana w wątrobie, a następnie transportowana we krwi do innych tkanek. Z kolei witamina K2MK7 różni się od K2MK4 czasem półtrwania w organizmie.

Jaką rolę spełnia witamina K w organizmie ludzkim?

Przede wszystkim uznaje się, że witamina K jest niezbędna, aby w organizmie prawidłowo zachodziły mechanizmy krzepnięcia. Dotyczy to zarówno witaminy K1, jak i K2, a ta druga ma natomiast jeszcze szereg innych funkcji. Jedną z najważniejszych spraw, na które witamina K2 ma duży wpływ jest gęstość kości. W związku z tym niedobory tej witaminy mogą być powodem chorób kości, zmniejszenia ich wytrzymałości i zwiększenia kruchości. Zdrowie kości jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku kobiet w czasie menopauzy oraz dzieci. U dzieci, odpowiedni poziom witaminy K2 dobrze wpływa na wzrost kości. Trzeba pamiętać, że w związku z tym, że kości dzieci stale rosną, ich zapotrzebowanie na witaminę K2 jest znacznie większe niż zapotrzebowanie osoby dorosłej.

Niedobór witaminy K2 powoduje również zwapnienie tętnic. Na szczęście taki stan jest odwracalny pod warunkiem zwiększenia zażywanej dawki witaminy K2. Badania wykazały, że największy wpływ na ograniczenie gromadzenia się wapnia w tętnicach ma właśnie postać witaminy K2MK7.

Jaka jest przewaga witaminy K2MK7 nad innymi postaciami witaminy K?

Główną zaletą witaminy ma być to K2MK7, że jej czas wydalania z ludzkiego organizmu jest dłuższy niż w przypadku innych postaci tej witaminy. Dzięki temu utrzymuje się ona w organizmie dłużej, a jej poziom jest bardziej stały. Dodatkowo, jeśli chodzi o suplementy zawierające witaminę K2MK7, nie trzeba ich zażywać kilkukrotnie w ciągu dnia, ponieważ jedno zażycie suplementu z witaminą K2MK7 wystarczy, aby utrzymać odpowiedni jej poziom.

Kiedy warto zastanowić się nad suplementacją witaminy K2MK7?

Na niedobory tej witaminy narażone są zwłaszcza osoby powyżej 50 roku życia, kobiety w czasie menopauzy oraz dzieci. Dlatego, właśnie te grupy osób powinny dbać o to, aby w ich diecie znalazła się odpowiednia ilość witaminy K2. Poza tym suplementacja jest wskazana w przypadku osteoporozy, osteopenii, a również chorób układu krążenia i miażdżycy. Na wystąpienie niedoborów witaminy K2 ma wpływ również mało urozmaicona dieta, pełna przetworzonej żywności, mrożonek oraz tłuszczów trans. Dodatkowo niewskazane jest spożywanie mięsa zwierząt karmionych wyłącznie paszami i hodowanymi w zamkniętych pomieszczeniach.

Gdzie można znaleźć witaminę K2MK7?

W naturalnej postaci witamina K występuje w produktach zwierzęcych, takich jak wątróbka czy mięso kurze. Można ją znaleźć również w nabiale, na przykład serach, maśle oraz jajach. Duże ilości naturalnej witaminy K występują także w kapuście kiszonej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj