Węgorek jelitowy jest pasożytem wywołującym chorobę o nazwie węgorzyca. Jest ona stosunkowo rzadka w Polsce. Zdecydowanie częściej spotykana w ciepłych krajach Afryki oraz Azji, głównie w miejscach, gdzie występuje nie dostateczny poziom higieny. Do naszego kraju węgorek został przywieziony z tropików, jednak pozostaje bardzo sporadycznie diagnozowany. Najsilniej narażone są przebywające w zamkniętych społecznościach, jak wojsko czy więzienie, gdzie brakuje dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych.
Do zakażenia dochodzi na linii człowiek – człowiek, bezpośrednio lub poprzez kontakt z glebą zainfekowaną ludzkimi odchodami. Człowiek stanowi jedynego żywiciela dla tego pasożyta, bytuje on w jelicie cienkim, ma długość 2 mm i może przeżyć nawet 2 lata.
Objawy zakażenia węgorkiem jelitowym / węgorzycy
To jakie objawy wystąpią w przebiegu węgorzycy uzależnione jest m.in. od tego jak intensywne jest zakażenie, jaki jest jego stopień rozwoju, jak również od drogi wniknięcia pasożyta do organizmu (przez skórę – najczęściej nóg lub przez układ pokarmowy):
Na skórze w miejscu wniknięcia pasożyta pojawiają się:
- Wybroczyny,
- Świąd,
- Wysypka,
- Zadrapania,
- Wtórne zarażenia.
W czasie gdy pasożyt przemieszcza się po organizmie mogą pojawić się:
- Kaszel,
- Zapalenie oskrzeli,
- Duszność,
- Krwioplucie,
- Zapalenie płuc.
Gdy pasożyt dostanie się do jelit pacjenci odczuwają następujące objawy:
- Nudności,
- Zaparcia,
- Bóle brzucha,
- Biegunki z domieszką ropy lub krwi,
- Wzdęcia i gazy,
- Wymioty,
- Brak apetytu,
- Coraz większe osłabienie,
- Coraz większe wychudzenie.
Diagnoza
Do rozpoznania węgorzycy dochodzi na podstawie wykonania badania kału.
Węgorek jelitowy/węgorzyca leczenie
Jest to pasożyt wykazujący dużą odporność na prowadzone terapie. Powinny być one więc prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza, który będzie monitorował postępy. W niektórych przypadkach leczenie trzeba kilkukrotnie powtórzyć.
Zapobieganie przeniknięciu węgorka jelitowego do organizmu opiera się przede wszystkim na skrupulatnym dbaniu o higienę, stosowaniu zabezpieczeń w czasie pracy w ogrodzie, jak również spożywaniu warzyw i owoców po ich wcześniejszym umyciu, oraz jedynie przegotowanych płynów.
Czytaj również: Toksokaroza – dowiedz się, jak ochronić swoje dziecko, przed jednym z najniebezpieczniejszych pasożytów