Antybiotyki, choć niszczą bakterie chorobotwórcze, osłabiają organizm i szkodzą florze jelitowej, dlatego bardzo ważne jest aby po zakończeniu kuracji dać organizmowi czas na regenerację. Odpowiednia dieta pozwoli na odbudowanie flory bakteryjnej i uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, co pomoże wzmocnić osłabiony organizm.
Dieta po antybiotyku
Wzmocnijmy odporność dietą – fachowcy z tej dziedziny zalecają, aby jeść więcej produktów, które zawierają substancje stymulujące układ immunologiczny. To warzywa i owoce, cebula, por, czosnek, szczypiorek, tłuste ryby i tran, kiszonki, kefir, jogurt, maślanka, orzechy, strączki, produkty pełnoziarniste.
Poprawmy mikroflorę jelit – najbardziej skuteczne są probiotyki. Zwróćmy uwagę, aby produkt zawierał bakterie typowe dla mikroflory Polaków – czy został przebadany i udokumentowano jego działanie. Wybierzmy probiotyk, który chroni układ pokarmowy i okolice intymne. Jeśli zażywaliśmy na przykład antybiotyk na infekcję intymną, wówczas wybierzmy probiotyk dopochwowy, w innych przypadkach sięgnijmy po probiotyk doustny. Dbajmy o higienę intymną, stosując kosmetyki zawierające metabolity kwasu mlekowego.
Inne sposoby na wzmocnienie organizmu
Zafundujmy sobie miesięczną kurację, która zabije patogeny i pomoże zregenerować organizm. Posiekajmy 1 główkę czosnku, 1/2 główki cebuli, po 1 łyżce imbiru, kurkumy i chrzanu, 1-2 papryczki chili, dodajmy 1/4 łyżeczki pieprzu. Zalejmy 500-700 ml octu jabłkowego, zblendujmy. Zamknijmy, odstawmy na 14 dni, wstrząsajmy codziennie. Przecedźmy i pijmy 5-6 razy dziennie po 1 łyżce mikstury rozcieńczonej z przegotowaną wodą.
Hartujmy organizm – systematycznie (3-4 razy w tygodniu) spacerujmy, także w złą pogodę. Ubierajmy się na cebulkę. Bierzmy letnie prysznice. Wietrzmy sypialnię. Obniżmy temperaturę ogrzewania w mieszkaniu.