Tomografia komputerowa jest to metoda, która ma bardzo szerokie zastosowania w medycynie oraz w technice.
Tomografia komputerowa – jak wygląda badanie i co daje?
Urządzenie za pomocą którego wykonuję się tomografię komputerową to tomograf. Tomografia komputerowa to rodzaj tomografii rentgenowskiej. Jest metodą diagnostyczną, pozwalającą na uzyskanie przekrojów (obrazów tomograficznych) badanego obiektu.
Metoda ta, pozwala na uzyskanie obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D), poprzez złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków. Obecnie jest to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Pozwala ona na dokonanie analizy stanu zdrowia właściwie wszystkich narządów wewnętrznych człowieka i zdiagnozowanie w nich ewentualnych zmian chorobowych. Tomografia komputerowa daje bardzo wysoką dokładność i bardzo wysoką rozdzielczość uzyskanego obrazu tkanek i narządów ciała ludzkiego.
Tomografia komputerowa: Przygotowanie do badania
Przed wykonaniem badania tomografem komputerowym pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych przez 5-6 godzin i płynów przez 3 godziny przed badaniem (w nagłych przypadkach, badanie wykonuje się bez specjalnego przygotowania). Lekarza należy koniecznie poinformować jeśli pacjentka jest w ciąży (lub podejrzewa, że może być w ciąży), lub jest matką karmiącą piersią. Pacjent na czas badania powinien być najlepiej w wygodnym, luźnym ubraniu. Należy zdjąć biżuterię, zegarek i inne metalowe elementy (najlepiej pozostawić te przedmioty w domu). Panie będą proszone o zdjęcie stanika. Jeśli konieczne jest wykonanie badań dodatkowych ustala je lekarz prowadzący.
W przypadku badania tomografem z podaniem środka kontrastującego, pacjent powinien posiadać aktualny wynik badania poziomu kreatyniny (często badanie to można wykonać na miejscu). Przed badaniem pacjent powinien dostarczyć wyniki wcześniej wykonanych badań obrazowych. Wcześniej należy poinformować personel pracowni tomograficznej o jakichkolwiek reakcjach uczuleniowych na środki kontrastowe lub leki, rozpoznanej alergii, schorzeniach nerek, skazie krwotocznej. Chorzy na cukrzyce w przypadku podawania kontrastu powinni odstawić leki na 48 godzin przed badaniem i 24 godziny po badaniu (po uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym).
Tomografia komputerowa: Przebieg badania
Pacjent, nie rozbiera się do badania. Umieszczany jest w pozycji leżącej najczęściej na plecach, na specjalnym ruchomym stole, który automatycznie przesuwa się do wnętrza aparatu tomograficznego. Dla uzyskania jak najlepszego obrazu i jakości zdjęć, w trakcie badania pacjent powinien leżeć nieruchomo, a w chwili dokonywania pomiaru wstrzymać oddech. Podczas całego badania, pacjent za pomocą intercomu, jest na bieżąco instruowany przez lekarzy i techników o sposobie zachowania. W chwili wysyłania promieniowania rentgenowskiego w aparacie zapalają się specjalne diody. Jeśli wystąpią jakieś nagłe dolegliwości, należy natychmiast je zgłaszać. Tomografia komputerowa na ogół przebiega spokojnie, ale bywa, że w czasie badania występują takie objawy jak duszności, zawroty głowy, nudności, które wystąpiły po podaniu dożylnego środka cieniującego tzw. kontrastu (pacjent powinien natychmiast zgłaszać te dolegliwości!).