Skwalan jest wszechstronnie używanym składnikiem w branży kosmetycznej. Doskonale sprawdza się w przypadku zarówno skóry trądzikowej, jak i dojrzałej i naczynkowej, a stosowany z innymi kosmetykami, daje wspaniałe efekty. Dowiedz się, jakie właściwości i zastosowanie ma skwalan w kosmetyce.
Skwalan – czym jest?
Skwalan to organiczny związek chemiczny, który stanowi nasyconą i trwałą formę skwalenu – składnika warstwy hydrolipidowej skóry. Znajduje się w ludzkim sebum i chroni m.in. przed utratą wilgoci. Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się skwalan pochodzenia roślinnego, który jest wytwarzany z trzciny cukrowej, oliwek czy oleju ryżowego. Występuje w postaci bezbarwnego, lekkiego i suchego oleju. Jego zaletą jest także to, że nie pozostawia tłustej warstwy na skórze ani nie zatyka porów. Oprócz tego szybko się wchłania i nie powoduje powstawania wyprysków i niedoskonałości. Właśnie dlatego jest idealny do każdego typu skóry, również alergicznej i wymagającej.
Właściwości skwalanu
Skwalan ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję twarzy oraz włosów. Mogą go stosować osoby z problematyczną skórą, która źle reaguje na oleje roślinne. Składnik ten jest nie tylko skuteczny, lecz także łagodny i bezpieczny, również dla alergików. Skwalan wykazuje działanie nawilżające, natłuszczające oraz przeciwzmarszczkowe. Chroni przed działaniem wolnych rodników i wzmacnia hydrolipidową warstwę skóry oraz odpowiednio ją nawilża. Dodatkowo rozjaśnia cerę, ujędrnia i wyrównuje jej koloryt. Sprawdzi się także w przypadku blizn potrądzikowych i innych zmian na skórze. Oprócz tego skwalan ma właściwości ochronne i regeneracyjne – świetnie radzi sobie z promieniowaniem UV i innymi czynnikami zewnętrznymi, które niekorzystnie wpływają na cerę.
Składnik ten stosowany jest również w pielęgnacji włosów. Nawilża je i natłuszcza, a także zmniejsza ich łamliwość. Dodatkowo ułatwia rozczesywanie (zarówno suchych, jak i mokrych włosów), a także zmniejsza ich puszenie. Warto dodać, że skwalan zapobiega wypłukiwaniu koloru w przypadku farbowanych włosów, a dodany do odżywki – zwiększa jej działanie. Chroni także włosy przed wysokimi temperaturami m.in. podczas suszenia, prostowania i wykonywania innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zastosowanie skwalanu w kosmetyce
Skwalan posiada szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry oraz włosów i jest niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy dodać kilka kropel do codziennie stosowanych kosmetyków, aby zwiększyć ich działanie. Można też stosować skwalan bez dodatku kremów, wcierek czy balsamów. Jednak dopiero w połączeniu z innymi kosmetykami, daje on zaskakujący efekt wygładzonej i nawilżonej skóry oraz wzmocnionych włosów pełnych blasku. Składnik ten doskonale sprawdzi się więc jako dodatek do:
- kremu do twarzy i pod oczy,
- serum,
- peelingów,
- balsamu do ciała,
- kremu do rąk i stóp,
- szamponów i odżywek do włosów,
- wcierek i masek do włosów,
- perfum.
Pamiętaj, że przy stosowaniu skwalanu na twarz, warto nałożyć go na wilgotną skórę. W ten sposób uzyskasz lepsze efekty.