Rokitnik zwyczajny stosowany jest w ziołolecznictwie od dawna. Jego owoce można dodać do słodkich smakołyków, takich jak dżemy, ciasta i napoje. Dostępny w formie suplementu wyciąg z rokitnika zawiera szereg niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy (w tym witaminę C, E i antocyjany). Sprawdź, czy warto go włączyć do swojej diety!
Schudnij i walcz z chorobami
Badania wykazały, że rokitnik zwyczajny przyczynia się do utraty wagi poprzez zapobieganie gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Wraz ze spadkiem masy ciała zmniejsza się również ryzyko chorób serca i cukrzycy. Dodatkowo może obniżyć poziom CRP (białka C-reaktywnego), związanego ze stanem zapalnym.
Nawilżaj od wewnątrz
Rokitnik zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega, w tym 3, 6, 9 i rzadkich 7. I choć wciąż czekamy na więcej badań na temat jego właściwości przeciwzapalnych, dotychczasowe wyniki wyglądają obiecująco. Regularne spożywanie tych kwasów tłuszczowych pobudza jelita do pracy, łagodząc zaparcia.
Rokitnik: zastosowanie w kosmetyce
Chociaż owoce są pożywką dla układu odpornościowego, mogą być również dodawane do kosmetyków. Łagodzą obolałą, przesuszoną lub szorstką skórę. Niektórzy eksperci polecają rokitnik na neurodermit (atopowe zapalenie skóry), trądzik i oparzenia słoneczne. Ze względu na właściwości lecznicze rośliny, możesz ją znaleźć w kremach do twarzy, balsamach do ciała. Niekiedy dodaje się ją olejkach do masażu oraz żelach i płynach do kąpieli.
Rokitnik zwyczajny: dodaj skórze blasku
Roślina jest bogata w witaminę C, dlatego coraz częściej stosuje się ją w kremach i serum do twarzy. Wspomniana witamina odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu. Utrzymuje jędrną i elastyczną skórę. Dodatkowo słynie z właściwości regenerujących.
Z kolei zawarte w rokitniku kwasy tłuszczowe omega-3 łagodzą stan zapalny (a tym samym zaczerwienienia), pieczenie i swędzenie. Witamina E pomaga w szybszej regeneracji skóry i zmniejsza blizny.
Rokitnik zwyczajny: środki ostrożności
Nie ma wystarczających dowodów na to, czy wspomniane zioło można stosować w czasie ciąży lub karmienia piersią. Na wszelki wypadek lepiej z niego zrezygnować. Rokitnik zwyczajny może spowalniać krzepnięcie krwi. Jeśli więc zażywasz leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowego, zrezygnuj z tego zioła. Warto również przypomnieć, że wspomniana roślina może obniżać ciśnienie krwi. Jeżeli masz niedociśnienie tętnicze, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.
Jak włączyć rokitnik zwyczajny do diety?
Świeże owoce rokitnika możesz zagotować z wodą i miodem, a następnie przefiltrować płyn przez czystą gazę. W ten sposób zrobisz pyszny i domowy sok. Jeśli wyda Ci się za kwaśny, zmieszaj go z ulubionym sokiem owocowym lub wodą gazowaną. Podaj go z domową granolą lub jogurtem. Świetnie sprawdzi się też jako sos do lodów lub sałatki owocowej. Rokitnik zwyczajny dobrze komponuje się z jagnięciną, dziczyzną lub serem.
Dawkowanie
Nie ma wystarczających dowodów naukowych na temat rokitnika zwyczajnego, by określić bezpieczną i skuteczną dawkę. Warto tutaj skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Podpowie, jak dawkować wspomniane zioło, biorąc pod uwagę Twój wiek, płeć i stan zdrowia.