Prawie każda kobieta marzy o tym by zostać mamą. Większość z nich pragnie urodzić dziecko za pomocą sił natury, czasami jednak z poważnych powodów może być to niemożliwe. Jednak, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, po 9 miesiącach zaczyna się poród naturalny.
Przebieg porodu naturalnego
Poród naturalny ma swój przebieg w trzech etapach: rozwieranie się szyjki macicy, poród właściwy i rodzenie łożyska. Poród zaczyna się wtedy, gdy zaczynają się bolesne i systematyczne skurcze macicy. Takie skurcze, wiążące się ze skracaniem i rozwieraniem się szyjki macicy, uznaje się właśnie za rozpoczęcie pierwszego cyklu porodowego. Ale to dopiero początek.
Poród naturalny – pierwszy okres
Poród zaczyna się od pojawienia się lekkich, delikatnych skurczów macicy. Pierwsze skurcze mięśni macicy są na ogół regularne i cykliczne. Pojawiają się średnio co ok 15-30 minut i trwają mniej więcej 40 sekund. Zdarza się, że już na pierwszym etapie porodu przerywają się błony płodowe i dochodzi do wydostania się płynu owodniowego. Mówi się wtedy o odejściu wód płodowych.
Czasami jednak zdarza się, że błony płodowe pozostają nieuszkodzone podczas pierwszego okresu porodu i pozostają tak w stanie nienaruszonym aż do drugiego etapu.
Z czasem skurcze mięśnia macicy stają się coraz częstsze i silniejsze, powodując przy tym dość mocny ból. Zaczynają pojawiać się mniej więcej co 2 minuty, trwając nawet do 90 sekund. Przeważnie takie skurcze pojawiają się pod koniec pierwszego etapu porodu.
Mięśnie macicy, które w trakcie trwania ciąży były wydłużone, zaczynają zmniejszać się i kurczyć. Każdy następny skurcz sprawia, że mięśnie macicy robią się coraz krótsze, co z kolei powoduje powolne poszerzanie się szyjki macicy. Takie regularne skurcze trwają tak długo, aż szyjka macicy osiągnie rozwarcie o średnicy co najmniej 10 centymetrów.
Pierwszy etap porodu jest najdłuższy. Aby go skrócić do minimum, lekarze zalecają utrzymywanie ciężarnej, podczas skurczów, jak najdłużej w ruchu- może to być np. spacerowanie, korzystanie z wanny czy masażu.
Poród naturalny – drugi okres porodu
Podczas drugiego etapu porodu dochodzi do urodzenia dziecka, które za pomocą skurczów partych wypychane jest przez kanał rodny ( macicę i pochwę). Dziecko rodzi się właśnie dzięki parciom matki oraz skurczom mięśnia macicy, wychodząc przeważnie najpierw głową. Każde inne ułożenie dziecka niż główką do dołu jest wskazaniem do zabiegu cesarskiego cięcia.
U kobiety, która pierwszy raz rodzi dziecko, drugi okres porodu trwa dłużej, niż u kobiety, która ma pierwszy poród już za sobą. U pierworódki etap ten może potrwać około 2 godzin, podczas gdy kobieta rodząca kolejne dziecko, ma drugi etap za sobą w ciągu około 30 minut.
Jest to najcięższy i najbardziej bolesny dla kobiety okres, ponieważ podczas każdego skurczu partego wypychana jest główka dziecka, która między skurczami znowu delikatnie się cofa. Jest to bolesne, gdyż dochodzi wtedy do rozsuwania się tkanki krocza i rozwierania się szpary sromowej. Najtrudniejszym dla kobiety momentem jest urodzenie główki malucha.
Poród naturalny – trzeci okres porodu
Ostatni, trzeci etap porodu zaczyna się po około 15 minutach od momentu urodzenia dziecka. Jest to etap urodzenia łożyska. Aby uniknąć infekcji i krwotoków, ważne jest wydalenie łożyska przez kobietę w całości. Po tej czynności, położna musi upewnić się, czy jest ono kompletne. Jeżeli doszło do poszarpania łożyska podczas porodu dziecka, lekarz przeprowadza pod narkozą pacjentki zabieg, zwany wyłyżeczkowaniem jamy macicy.
Od razu po narodzeniu dziecka rozpoczyna się proces przystosowania dziecka do życia poza łonem matki. Taka fizjologiczna adaptacja trwa przez 2-3 pierwsze dni od momentu narodzenia dziecka. Noworodek zaczyna samodzielnie oddychać, uczy się ssać pierś.
Zobacz więcej: