Prawidłowe położenie główkowe dziecka w macicy jest gwarancją łatwiejszego i mniej bolesnego porodu. Lekarze zgodni są co do tego, że najbardziej optymalne jest położenie podłużne główkowe. Dzięki temu dziecko jest ułożone w taki sposób, aby przez szyjkę macicy przeciskała się najmniejsza część głowy. Jednak nie zawsze dziecko układa się własnie w ten sposób.
Jak wygląda prawidłowe położenie płodu?
Położenie główkowe oznacza, że dziecko przyjdzie na świat wypychając najpierw główkę. Najczęściej najpierw pojawia się potylica, a rzadziej bródka czy twarz. Takie ułożenie możemy podzielić na kilka etapów. W pierwszy z nich to przygięcie główki do klatki piersiowej. Następnie dziecko obraca się o 45 stopni tak, że jego twarz skierowana jest do kości krzyżowej matki. Po urodzeniu główka zostaje odgięta, a następnie twarz zostaje skierowana w kierunku wewnętrznej strony ud matki.
Ponadto możemy też podzielić ten rodzaj ułożenia dziecka na przednie i tylne. W przednim oś kręgosłupa dziecka jest ułożona wzdłuż osi kręgosłupa matki. Matka odczuwa wtedy kopnięcia w okolicach podżebrza, a główka uciska na pęcherz moczowy. W położeniu tylnym potylica dziecka zwrócona jest w stronę kręgosłupa matki. Tyle ułożenie bywa często powodem wielu komplikacji podczas porodu. Znaczniej korzystniejsze jest przednie.
Położenie główkowe – od którego tygodnia?
Dziecko ustala swoją pozycję do porodu w około 32.-34. tygodniu ciąży. Ze względu na osiągnięcie odpowiednich rozmiarów oraz zbliżający się termin porodu układa się ono w pozycji, w której chce przyjść na świat. Istnieją też sposoby na to, aby zmusić dziecko do ułożenia się w prawidłowej pozycji. Jednym z nich są ćwiczenia. Możesz wykonać kilka skłonów, a następnie oprzeć się o ścianę w takiej pozycji, aby zachować kąt prosty między nogami a tułowiem. Możesz też kilka minut poklęczeć na podłodze na poduszkach w pozycji psa albo siedzieć na wysokim krześle. Miednica zawsze powinna być wychylona do przodu. Nie powinnaś nakładać nogi na nogę, a podczas leżenia nie unosić nóg. Najlepiej leżeć w pozycji na boku.
Co oznacza położenie podłużne główkowe?
Położenie podłużne główkowe oznacza, że dziecko jest ułożone głową do dołu z twarzą skierowaną w stronę matki. Jest to najbardziej korzystne ułożenie dziecka przed porodem. Zapewnia mniejszy ból i szybszy oraz bezpieczniejszy poród.