Pokrzywka jest częstym schorzeniem skóry. Objawia się wypukłymi białymi, różowymi lub czerwonymi plamami, które tworzą swędzącą i dokuczliwą wysypkę. Zwykle pojawia się na klatce piersiowej, brzuchu lub plecach dziecka. Tak naprawdę może jednak wystąpić w dowolnym miejscu. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że maluch ma pokrzywkę, wybierz się z nim do pediatry lub lekarza rodzinnego. 

Jakie są najczęstsze przyczyny pokrzywki?

Może się pojawić wtedy, gdy organizm uwalnia histaminę w ramach reakcji alergicznej. Wówczas w skórze otwierają się małe naczynka krwionośne. Wylewa się z nich płyn, który tworzy wypukłe plamy na powierzchni skóry. Reakcję alergiczną mogą wyzwolić:

  • niektóre rodzaje żywności- na przykład orzechy, jajka, skorupiaki, truskawki, pomidory i mleko krowie,
  • barwniki spożywcze, konserwanty i przyprawy,
  • rośliny,
  • leki- na przykład penicylina,
  • ukąszenia i użądlenia owadów, np. os, pszczół, szerszeni.

Czasami pokrzywka nie ma nic wspólnego z alergiami. Do pozostałych przyczyn zaliczamy infekcje (w tym wirusowe), ćwiczenia, lęk lub stres, ekspozycja na słońce, narażenie na zimno, kontakt z chemikaliami, drapanie albo wywieranie dużego nacisku na skórę (np. długie siedzenie lub noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu).

Jak rozpoznać pokrzywkę u dzieci?

Wysypka rozwija się zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni. Dziecko może się wtedy skarżyć na naprawdę silny świąd i guzki. Zauważysz również małe, wypukłe, białe, różowe lub czerwone plamy, które mogą się łączyć. Tworzą wówczas duże łaty w dowolnym miejscu na ciele. Nie pozostawiają blizn.

Zwykle pokrzywka jest niegroźna. Jednak czasami może wskazywać na anafilaksję. Wymaga wtedy natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli maluch ma pokrzywkę, której towarzyszą trudności z oddychaniem, obrzęk języka lub gardła, natychmiast wezwij pogotowie. 

Pamiętaj, by wybrać się z dzieckiem do lekarza także wtedy, gdy pokrzywka trwa dłużej niż 6 tygodni albo pojawiła się zaraz po przyjęciu jakiekolwiek leku. Trudno jest ustalić przyczynę przewlekłych objawów. Czasami wynikają z osłabionego układu odpornościowego. Innym razem leki, owady lub infekcje mogą wywoływać przewlekłą pokrzywkę.

Zobacz także: Trzydniówka u dzieci – czyli wysoka gorączka i wysypka

Jak się ją diagnozuje i leczy?

Zwykle wystarczy, że lekarz spojrzy na skórę, by zdiagnozować pokrzywkę. Aby znaleźć przyczynę problemu, może zapytać o historię medyczną dziecka, przebyte choroby, narażenie na alergeny i codzienne stresory. Może zalecić testy diagnostyczne, takie jak badania krwi i testy alergiczne, by wykluczyć inne dolegliwości. 

Pocieranie i drapanie wysypki tylko ją pogorszy. Dlatego postaraj się, by dziecko przestało ją drapać i dotykać. Aby złagodzić swędzenie, możesz zastosować balsam kalaminowego na plamy i pozostawić do wyschnięcia. Zimne kompresy również przyniosą dużą ulgę.

Specjalista najczęściej przepisze lek przeciwhistaminowy, dopóki objawy nie ustąpią. Jeśli pokrzywka wraca po zakończeniu leczenia, umów się z dzieckiem do lekarza. W ciężkich przypadkach specjalista może przepisać krótki cykl tabletek kortykosteroidowych (5-14 dni), by zapobiec skutkom ubocznym.

Czytaj również: Świerzb u dzieci – domowe sposoby na zlikwidowanie świerzbu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj