Dzieci są nader ruchliwe, tak więc o urazy, a nawet złamania nie trudno. Nie każdy rodzic wie jak się zachować, gdy dojdzie do takiego wypadku u dziecka. Pojawia się panika i nie wiemy jak postąpić. Merytoryczna wiedza i zasady postępowania w udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacji złamania u dziecka powinny pomóc zdecydowanie pewniej poczuć się w bolesnej sytuacji.
1. Koniecznie unieruchom złamaną kończynę – takie działanie doprowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz zapobiegnie przemieszczaniu się kości.
a) Zawsze unieruchamiaj złamaną kość razem z dwoma sąsiadującymi stawami – jeden poniżej, drugi powyżej złamania.
b) Do złamanej kończyny przyłóż kawałek deseczki, linijkę lub po prostu patyki i razem z nimi dla usztywnienia zabandażuj.
c) Jeśli doszło do złamania ręki powieś ją na temblaku przygotowanym z trójkątnej chusty.
d) Jeśli złamana jest kość nogi unieruchom ją poprzez związanie ze sobą dwóch kolan i dwóch kostek.
e) Złamanie palca należy bandażować zawsze z dwoma sąsiadującymi palcami, po jednym z każdej strony.
Zobacz także: Wrodzona łamliwość kości – poznaj rodzaje, objawy i sposoby leczenia groźnego schorzenia genetycznego
2. Jeśli doszło do złamania otwartego kości i uszkodzenia skóry powinno się przykryć ranę sterylnym opatrunkiem lub choćby nakryć czystą, materiałową chusteczką.
3. Gdy kończyna jest zniekształcona i ma dziwny kształt nie należy jej prostować. Po pierwsze jest to niezwykle bolesne i może wymagać leków uspokajających, przeciwbólowych lub znieczulenia u dziecka. Po drugie można doprowadzić do uszkodzeń w obrębie tkanek, które otaczają złamanie. Nastawianiem zajmie się lekarz.
4. Podaj dziecku środek o działaniu przeciwbólowym – najlepiej sprawdzą się czopki. Jeśli jednak będzie to tabletka to do jej połknięcia podaj niewielką ilość wody. Nie należy podawać dziecku picia ani jedzenia, z uwagi na fakt, iż w szpitalu może okazać się, że zajdzie konieczność przeprowadzenia operacji w znieczuleniu ogólnym, a wówczas dziecko powinno być na czczo.
5. Jeśli wypadek spowodował, że dziecko nie może poruszać kończyną albo że każdy ruch skutkuje silnym bólem należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zwlekanie z wizytą w takim wypadku może utrudnić powrót do zdrowia, w wyniku pogłębiającego się obrzęku i niedokrwienia.
Czytaj również: Jak długo utrzymuje się opuchlizna po złamaniu?