Ospa wietrzna to jedna z bardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Jednak rodzic, który styka się z nią po raz pierwszy może mieć kłopot z jej rozpoznaniem. Z tego powodu warto poznać objawy jakie powoduje i zwracać na nie szczególna uwagę szczególnie w okresie gdy ilość zachorowań rośnie.

Ospa wietrzna objawy u niemowląt

Wiatrówka zdarza się u noworodków oraz niemowląt niezwykle rzadko. Można wręcz stwierdzić, że ryzyko jej pojawienia się spada do zera jeśli mama karmi piersią i sama wcześniej ospę przechodziła. Nie zmienia to faktu, że zachorowanie może stanowić duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia tak małych dzieci.

Objawy jakie pojawiają się w niemowląt są zbliżone do tych jakie obserwujemy u dzieci nieco starszych. Choroba wylęga się bezobjawowo przez okres 2-3 tygodni. Następnie pojawia się podwyższona temperatura ciała – gorączka w zakresie 37-40 stopni.

Równolegle z temperaturą lub dwa – trzy dni po niej pojawiają się pierwsze wykwity na skórze. Najczęściej początkowo zmiany rozwijają się na tułowiu w postaci czerwonych rozlanych plam. Dość szybko zmieniają się w kostki – wypukłe i wypełnione surowiczym płynem. W okresie wylęgania się choroby niemowlę może być zdecydowanie bardziej marudne niż normalnie i mieć katar.

Zmiany skórne w dość krótkim czasie rozprzestrzeniają się na całe ciało. Powszechne są na tułowiu, plecach, kończynach, twarzy. Mogą jednak wystąpić również w jamie ustnej, nosie czy uszach.

Objawy ospy wietrznej u starszych dzieci

Symptomy ospy wietrznej u starszych dzieci – takich w wieku przedszkolnym i szkolnym wyglądają bardzo podobnie jak u niemowląt. Na początku pojawiają się bóle głowy, osłabienie, rozbicie i marudzenie. Wiatrówka wylęga się przez okres około 2-3 tygodniu od kontaktu z osobą chorą. Na 2-3 dni przed pojawieniem się pierwszych zmian skórnych występuje gorączka sięgająca niekiedy nawet 40 stopni.

Najpowszechniej pierwsze wykwity pojawiają się na tułowiu. Początkowo są to różowe plamki, w ciągu kilku dni przekształcają się w wypukłe grudki, a w kolejnym etapie u ich szczytu zarysowują się pęcherzyki, które wypełnione są treścią surowiczą.

Choroba wyróżnia się dodatkowo bardzo silnym i nieustającym świądem. Rozdrapywanie zmian na skórze może prowadzić do wystąpienia powikłań takich jak zakażenia czy w późniejszym okresie pozostawienie blizn. Konieczne jest pilnowanie i przypominanie dziecku że nie powinno się drapać choć jest to trudne do powstrzymania.

Niemowlę z uwagi na silny świąd może być bardzo niespokojne. Warto założyć na rączki rękawiczki niedrapki, aby nie uszkodziło sobie skóry próbując się podrapać.

Ospa wietrzna objawy – podobne artykuły:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj