Odra jest z pozoru zwykłą chorobą zakaźną wieku dziecięcego, jednak w jej wyniku mogą pojawić się powikłania groźne dla zdrowia oraz życia dziecka. Dlatego bardzo ważne jest postępowanie wedle zaleceń lekarza i dbanie o odpowiednią pielęgnację chorego.

Jakie powikłania mogą się rozwinąć na skutek odry?

1. W wyniku nadkażenia bakteryjnego może dojść do rozwoju zapalenia płuc, które szczególnie u młodszych dzieci może stanowić konieczność hospitalizacji.

2. Zapalenie mięśnia sercowego – jest to powikłanie groźne dla zdrowia, a niekiedy również dla życia. Zazwyczaj konieczne jest podjęcie leczenia szpitalnego. Schorzenie to prowadzi do uszkodzenia mięśnia serca w wyniku toczącego się stanu zapalnego.

3. Zapalenie zatok – jedno z łagodniejszych powikłań, leczenie wymaga zwykle konsultacji laryngologicznej, może zajść konieczność przeprowadzenia płukania zatok lub podawania antybiotyku.

4. Zapalenie wątroby – wymaga specjalistycznego leczenia i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarzy. Konieczna będzie dieta. Odra może powodować obciążenia dla układu pokarmowego stąd już w przebiegu samego schorzenia warto stosować lekkostrawną dietę, nie zmuszać dziecka do jedzenia, pilnować jedynie odpowiedniej podaży płynów.

5. Wymioty i biegunki – te powikłania mogą się pojawić w trakcie przebiegu samej choroby lub jako konsekwencja i objaw towarzyszący innych powikłań.

6. Zapalenie ucha środkowego – dolegliwość z pewnością bolesna i wymagająca długotrwałego leczenia.

Zobacz także: Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci

7. Zapalenie mózgu – pojawia się u 1 na 1000 chorych. Występują bóle głowy, zaburzenia równowagi, drgawki, wymioty, senność lub nadmierne pobudzenie, śpiączka. W wyniku tego powikłania u dziecka pozostają trwałe zmiany w postaci opóźnienia umysłowego lub padaczki.

8. LESS czyli podostre, stwardniające zapalenie mózgu – jest to wyjątkowo niebezpieczne powikłanie po tej chorobie zakaźnej. Do jego rozwoju dochodzi po upływie kilku lat od przechorowani odry. Może więc nas zaskoczyć i zupełnie nie sugerować związku z odrą o której zdążyliśmy dawno zapomnieć. Jest to powikłanie, które sprawia, że nawet dzisiejsza, rozwinięta medycyna jest bezsilna, rokowania są bardzo złe i kończy się śmiercią w ciągu 2-3 lat od zachorowania. Wyróżniające jest występowanie bardzo wysokiego poziomu przeciwciał przeciw wirusowi odry. Jednak najgroźniejsze są pojawiające się objawy neurologiczne – upośledzenie psychiczne, zaburzenia mowy czy postępujące niedowłady. Symptomy te w bardzo krótkim czasie prowadzą do stanu odmóżdżeniowego.

Czytaj również: Epidemia odry – choroba powraca z dużą siłą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj