nalerwka ziołowa
fot. elements.envato.com

Świat roślin jest ogromny i zróżnicowany. W roślinkach znajduje się wiele substancji, które chronią je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, drapieżnikami i słabą glebą. Kiedy spożywamy rośliny w różnej formie, czerpiemy z nich mnóstwo korzyści. Nalewka ziołowa jest doskonałym tego przykładem. Zastanawiasz się, jak ją przygotować? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Domowa nalewka z rumianku

Wspomniane zioło zachwyca delikatnym smakiem i zapachem. Rumianek wspaniale odpręża, łagodzi ból, zmniejsza skurcze żołądka i wzdęcia. Proponowana nalewka łagodzi migreny i bóle menstruacyjne, ułatwia zasypianie, a także wzmacnia włosy i skórę. 

Składniki:

  • ½-1 szklanka suszonych kwiatów rumianku, 
  • 1 ½-1 ¾ szklanki wrzącej wody,
  • szklany słoik z hermetyczną pokrywką,
  • 1 ½ – 1 ¾ szklanki rumu lub wódki.

Włóż suszone kwiaty do czystego, szklanego słoika, a następnie zalej je wrzątkiem. Pamiętaj, by nie napełniać słoika do pełna. Wystarczy, że przykryjesz kwiaty wodą tak, aby później spokojnie je mieszać. Teraz dolej rum lub wódkę i zakręć pokrywkę. Miksturę trzymaj w chłodnym, ciemnym miejscu przez 4-6 tygodni. Dzięki temu masz pewność, że nalewka będzie mocna. Teraz przelej miksturę przez sitko lub gazę do innego słoika. 

Zobacz także: Suplementy diety na oczyszczanie organizmu >>

Jak przygotować miętową nalewkę?

Jeśli chcesz złagodzić wzdęcia, kolkę, niestrawność, zespół jelita drażliwego, zgagę lub nudności, nalewka miętowa przychodzi z pomocą. Wspomniana nalewka może również złagodzić skurcze menstruacyjne, a także ból brzucha i żołądka. Wystarczy, że wypijesz kilka kropel przed ciężkim posiłkiem, by wspomóc trawienie.

Nalewka miętowa – jak ją przygotować krok po kroku?

Składniki:

  • ½ szklanki liści mięty,
  • 1 szklanka wódki.

Włóż liście mięty do czystego, szklanego słoika.  Teraz delikatnie zmiażdż je drewnianą łyżką, by uwolnić olejki. Wlej alkohol i dociśnij miętę, by ją w nim zanurzyć. Miksturę trzymaj w ciemnym,  chłodnym miejscu przez 30 dni. Pamiętaj, by raz na jakiś czas nią potrząsnąć. Odcedź nalewkę i trzymaj w butelce w spiżarni lub piwnicy.

Nalewka ziołowa – kiedy po nią sięgnąć?

Dzięki alkoholowi zawartemu w nalewkach ekstrakty ziołowe szybkiej docierają do krwiobiegu. Efekty zauważysz w ciągu godziny. Możesz użyć dowolnego rodzaju alkoholu, ale doskonale sprawdzi się tutaj wódka lub rum. Przy pierwszych oznakach przeziębienia lub kaszlu dodaj kilka kropel nalewki z jeżówki i gorzknika do herbaty ziołowej.

Proponowana nalewka pomaga ukoić skórę i żołądek. Sprawdź, jak przygotować ją w domowym zaciszu.

Potrzebujesz:

  • 1 ½ szklanki suszonej lawendy,
  • 1 ½ szklanki suszonych kwiatów rumianku,
  • szklanego słoika z pokrywką,
  • etaminę,
  • butelki z ciemnego szkła,
  • 2 szklanek wody destylowanej,
  • 1 szklanki czystego alkoholu.

Napełnij słoik lawendą i rumiankiem do połowy. Teraz wlej alkohol, wodę i szczelnie zakręć pokrywkę. Potrząsaj słoikiem przez kilka minut, aż wszystkie składniki ładnie się połączą. Trzymaj miksturę w ciemnej szafce przez 30 dni. Pamiętaj, by raz dziennie wstrząsnąć słoikiem. Po miesiącu przecedź mieszankę przez gazę do butelki z ciemnego szkła i mocno zakręć wieczko. Zobaczysz, że prędzej, czy później lawendowa-rumiankowa nalewka Ci się przyda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj