Nakłucie klatki piersiowej, nazywane inaczej torakocentezą, jest zabiegiem mającym na celu dostaniu się igły do jamy opłucnej. Igła, by przedostać się do opłucnej musi przedostać się wpierw przez skórę, znajdującą się pod nią tkankę, mięśnie w klatce piersiowej a następnie ścianę opłucnej.

Nakłucie klatki piersiowej – wskazanie do badania

Przyczyny, z powodu których wykonuje się nakłucie klatki piersiowej to między innymi sytuacja, gdy to w jamie opłucnej znajduje się płyn, krwiak lub też ropniak. Przed zabiegiem konieczne jest zrobienie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, zdjęcie klatki piersiowej lub też USG.

Główny cel torakocentezy

Nakłucie klatki piersiowej wykonuje się więc przede wszystkim w celu dostania się do jamy opłucnej i wydobycia z niej płynu lub zgromadzonego powietrza. Pozwala to następnie na zbadanie składu płynu, co daje możliwość wykonania diagnozy oraz określenia jakie metody leczenia będą wybrane. Dzięki temu badaniu można poznać nie tylko na przykład rodzaj bakterii, powodujących chorobę ale również dowiedzieć się czym spowodowany jest stan pacjenta.

Inne przyczyny badania

Nakłucie klatki piersiowej jest badaniem, które oprócz wygenerowania diagnozy u pacjenta, pozwala na wykonywanie procedur związanych z samym procesem leczenia. Dzięki temu zabiegowi można na przykład pozbyć się nadwyżki płynu, który znajduje się w opłucnej. To z kolei pozwala na polepszenie działania płuc, dzięki ich rozprężeniu się. Innym z kolei zastosowaniem leczniczym jest zlikwidowanie nadmiaru powietrza, znajdującego się w opłucnej. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest również dostarczenie leku lub też założenie drenu.

Przebieg torakocentezy

Nakłucie klatki piersiowej jest wykonywanie przeważnie z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Osoba poddawana zabiegowi znajduje się pozycji siedzącej lub też leżąc na boku. W pierwszym przypadku ręce pacjenta muszą być oparte, na przykład na stole, w drugim zaś pacjent ma jedną rękę podniesioną w górę. Badanie musi być poprzedzone osłuchaniem klatki piersiowej, w celu określenia miejsca, w którym znajdować się może płyn.

Procedura badania

W pierwszej kolejności lekarz czyści oraz odkaża dokładnie obszar, w którym będzie miało miejsce nakłucie. Następnym krokiem jest znieczulenie okolicy za pomocą zastrzyku. Pacjent w trakcie nakłuwania klatki piersiowej musi zatrzymać oddech, po czym lekarz za pomocą specjalnej igły wykonuje nakłucie. Wykonywane jest ono przeważnie w szóstym lub siódmym międzyżebrzu. Sama zaś igła jest wprowadzana nad górną częścią żebra. Jeśli celem zabiegu jest wydobycia powietrza z opłucnej, nakłucie ma miejsce w drugim międzyżebrzu, natomiast jeśli lekarz będzie pozbywał się płynu z opłucnej, nakłucie będzie miał miejsce tam, gdzie on występuje.

Nakłucie klatki piersiowej – powikłania do badania

Samo badanie jest krótkie i zajmuje przeważnie około kilku minut. Badany musi natomiast być przez następne kilka godzin pod obserwacją lekarza. Możliwe dolegliwości, które mogą mieć miejsce w trakcie samego badania to duszności, zawroty głowy lub też osłabienie pacjenta. Natomiast powikłania, jakie mogą nastąpić później to plucie krwią, wystąpienie krwawienia do jamy opłucnej, pojawienie się odmy czy też zakażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj