fot. elements.envato.com

Magnez jest jednym z najpotrzebniejszych pierwiastków dla żywych organizmów, w tym dla człowieka. Ma on wpływ na nasz rozwój jeszcze od czasu życia płodowego, a jego znaczenie nie zmniejsza się wraz z wiekiem. A może jednak zapotrzebowanie na magnez to tylko sprytny chwyt marketingowy firm farmaceutycznych?  Co tak naprawę warto o nim wiedzieć?

Magnez – zapotrzebowanie

Magnez stanowi aż 0,05% wagi naszego ciała, tak więc jego ilość w organizmie jest bardzo duża. Magnez bierze udział i jest obecny w większości naszych narządów i organów. Jest tak samo potrzebny do prawidłowej pracy mózgu, co do zapewnienia właściwej pracy i sprawności mięśni, a także naszemu samopoczucia psychicznego. magnez reguluje prawidłową pracę serca, wpływa na większość procesów myślowych oraz reguluje pracę całego organizmu. Na przykład, już na etapie wczesnej ciąży niewłaściwa ilość magnezu w organizmie może prowadzić do poronienia lub warunkować nieprawidłowy przebieg całej ciąży. Dzienne zapotrzebowanie magnezu dla organizmu wynosi: dla dzieci do 6. miesiąca życia około 50 mg/24 godz.; dla dzieci do 1. roku życia około 70 mg; dla dzieci do 10 lat 150-250 mg; dla młodzieży 6-10 mg/kg wagi ciała. Dla ludzi pracujących w warunkach ekstremalnych, np. wykonujących duży wysiłek w wysokiej temperaturze, zapotrzebowanie na magnez może się zwiększać do 15-20 mg/kg wagi ciała. Dla matek ciężarnych i karmiących zapotrzebowanie na magnez waha się od 450-600 mg/24 godziny.

Jak uzupełnić niedobory?

Z czym wiąże się niedobór magnezu i jak rozpoznać pierwsze objawy? Co ciekawe największy niedobór pierwiastka jest zauważany u dzieci w wieku szkolnym. Może się to objawiać problemami z koncentracją, obniżeniem wyników w szkole, rozdrażnieniem, agresywnym zachowaniem lub nadpobudliwością psychoruchową. Tak więc wszystko to, co bierzemy za objaw “dojrzewania” lub “złego wychowania”. Warto wtedy wprowadzić do diety produkty bogate w ten pierwiastek lub zastępcze preparaty magnezowe, zanim skreślimy dziecko całkowicie. Podobne objawy niedoboru magnezu mogą wystąpić także u dorosłych – nie są to objawy zarezerwowane tylko dla młodzieży. Drugą grupą osób cierpiących najczęściej na niedobór magnezu są osoby starsze. Objawami mogą być także skurcze mięśni, problem z zaśnięciem, bolesna menstruacja, migrena, apatia, trudność z koncentracją, czy przyswajaniem wiedzy. przewlekły niedobór magnezu może być też przyczyną powstania ostaoperozy oraz nieprzyswajalności witaminy D. Niestety magnez jest pierwiastkiem słabo przyswajanym przez organizm, dlatego ważne by wiedzieć, po które produkty sięgać, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu na co dzień.

Najlepsze źródła magnezu w diecie

Najlepiej przyswajalny magnez znajdziemy w produktach naturalnych, a nie suplementach. Dlatego, aby utrzymać odpowiedni jego poziom tak, jak i innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, powinniśmy zadbać o właściwie zbilansowaną dietę. Znajdziemy go przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, suszonych owocach i orzechach.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj