W przypadku kolek niemowlęcych nawet najbardziej cierpliwy i wytrzymały rodzic może marzyć o uspokojeniu malucha i spokojnym ułożeniu go do snu. Kolka u niemowlaka to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Dziecko odczuwa silny ból, z którym nie umie poradzić sobie inaczej niż intensywnym i ciągłym płaczem, a rodzice często próbują niemal wszystkiego i załamują ręce, mając ochotę usiąść i płakać razem z dzieckiem.

Na przestrzeni wieków pojawiło się i zostało udoskonalonych wiele domowych sposobów radzenia sobie z kolkami u niemowląt. Obecnie dzięki Internetowi zdecydowanie łatwiej nam wymieniać się pomiędzy sobą informacjami i próbować różnych metod, z których z pewnością jakaś przyniesie w końcu rezultaty również u naszej pociechy.

Kolka u niemowlaka – sprawdzone sposoby

1. Uspokój dziecko – maluch silnie wyczuwa Twoje zdenerwowanie. A dodatkowo dokuczliwy ból wzbudza jego niepokój. Aby mieć możliwość udzielenia mu pomocy i pozbycia się kolki, zacznij od uspokojenia dziecka. Z pewnością nadal będzie płakać, ale nie będzie już krzyczeć, musi poczuć się bezpiecznie najlepiej w Twoich ramionach.

2. Suszarka – delikatny strumień suszarki do włosów ma podwójne działanie. Po pierwsze możemy z jej pomocą delikatnie rozgrzać brzuszek dziecka, co przyniesie mu wyraźną ulgę, a po drugie jej szum działa na wiele dzieci uspokajająco.

3. Ciepłe okłady – można je wykonywać w różny sposób, np. pieluszkę tetrową rozgrzewamy żelazkiem (pilnujmy, aby była ciepła, a nie gorąca), można wykorzystać również ciepły ręcznik, niewielki termofor lub okłady typu cold-hot dostępne w aptece.

4. Ciepła kąpiel – sprawdza się u niektórych dzieci, pomaga się zrelaksować, rozluźnić, jak również pozbyć dokuczliwej dolegliwości.

5. Pozycja na brzuszku – połóż się na łóżku, a dziecko na sobie, tak aby leżało na brzuszku. Bliskość pomoże się uspokoić, a pozycja na brzuszku wydalić nagromadzone gazy, warto również delikatnie masować plecki.

6. Otulanie – kocyk, becik, rożek, takie ciasne otulenie pomaga maluchowi poczuć się bezpieczniej, bo czuje się tak jak u mamy w brzuchu. Po otuleniu mocno tul dziecko, a z pewnością przestanie płakać i szybciej się uspokoi. Jednocześnie będzie mu cieplej i kolki szybciej mina.

7. Monotonne dźwięki – tak jak wspomniana już suszarka, zadziała również mała fontanna, wentylator, odkurzacz czy popularna szumiąca maskotka. Przypominają one dziecku dźwięki, jakie słyszało przez cały okres obecności w brzuchu u mamy, stąd dzięki nim zdecydowanie szybciej się uspokajają, a gdy się rozluźnią, łatwiej jest wydalić gazy i pozbyć się kolki.

8. Kołysanie – to kolejna metoda uspokajania dzieci, również związana z okresem płodowym. Możesz rytmicznie kołysać malucha na rękach, w wózku, kołysce lub specjalnym leżaczku, z pewnością szybko się uspokoi i poczuje się lepiej.

9. Noś dziecko na przedramieniu – jego główka powinna być ułożona wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegać do przedramienia rodzica. Takie ułożenie ciałka pozwala na zdecydowanie skuteczniejsze pozbycie się gazów.

10. Antykolkowy masaż brzuszka – rozpocznij od delikatnych i powolnych ruchów zgodnych z ruchem wskazówek zegara. W kolejnym kroku wykorzystujemy na przemian prawą oraz lewą dłoń. Z zastosowaniem lewej robimy okrężne ruchy, prawej natomiast półkola – rozpoczynaj po zewnętrznej stronie i kończ w środowej części małego brzuszka.

11. Preparaty antykolkowe – w każdej aptece dostępne są rozmaite środki o działaniu rozkurczowym i wiatropędnym. Najczęściej ich skład opiera się o rumianek lub koper włoski. Wiele z nich ma postać kropelek lub płynów dla łatwiejszego podawania dziecku. U nieco starszych niemowląt borykających się z problemem kolki można również wykorzystać specjalne herbatki produkowane przez firmy dla dzieci. W przypadku dzieci, którym dokuczały już wcześniej kolki, niektóre z naturalnych preparatów można podawać profilaktycznie, aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.

12. Herbatki na kolki dla mamy – kobiety karmiące piersią mogą dodatkowo same pić herbatki, których składniki znane są z zapobiegania atakom kolki niemowlęcej. Mowa tu m.in. o herbacie z kopru włoskiego lub rumiankowej czy specjalnej mieszance antykolkowej. Jej składniki będą przenikać do pokarmu, który trafi do dziecka i pozwolą zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom u maluszka. Ważne jest, aby jeśli same pijemy takie herbaty i karmimy dziecko piersią nie dawać mu dodatkowo doustnie innych.

13. Spokój – nie tylko nastrój mamy, który dziecko wyczuwa jak mały sonar, ale i całe otoczenie, w jakim przebywa. Jeśli w domu jest nerwowa atmosfera, pojawiają się konflikty, niesnaski, czy męczą was duże problemy, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że u dziecka dokuczliwym problemem okażą się męczące kolki.

14. Na brzuszku w łóżeczku lub łóżku – pozycja na brzuszku sprawdzi się również, jeśli dziecko będzie leżeć bezpośrednio na kanapie lub w swoim łóżeczku. Odwróć po prostu malucha i delikatnie masuj jego plecki, z pewnością szybciej pozbędzie się uciążliwych gazów i pojawi się uczucie ulgi.

15. Rutyna — dla dziecka niezwykle ważna jest rutyna, przez którą, w tym wypadku rozumiemy stały rytm dnia. Oczywiście wiąże się to w dużym stopniu z podporządkowaniem funkcjonowania całego domu najmłodszej pociesze, ale w ten sposób będzie również spokojnie. Każdego kolejnego dnia identyczne powinny być pory porannej pobudki, posiłków, drzemki w ciągu dnia, wieczornej kąpieli i kładzenia do łóżka. Z pewnością w niektóre dni chętniej pospałabyś dłużej, ale w miarę możliwości kładź się, gdy dziecko śpi i przestrzegaj określonych godzin, nie pozwól mu spać za długo w ciągu dnia, a jeśli przebudzi się wcześniej, spróbuj ponownie uśpić, nawet kładąc się razem z nim.

16. Pomoc – czasem przy kolejnym ataku kolki mama nie daje sobie rady z płaczem swojego dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego, czasem tak wielka zmiana, jaką jest macierzyństwo, sprawia, że w obliczu jakiegoś problemu mamy ochotę usiąść i płakać razem z dzieckiem. Gdy czujesz, że już nie możesz tego znieść, poproś o pomoc babcie, partnera lub kogokolwiek innego z rodziny, czy nawet sąsiadkę. Osoba spokojna z zewnątrz szybciej uspokoi dziecko. Ty w tym czasie weź prysznic lub kąpiel bądź wyjdź na dwór sama na 15-30 minut i głęboko pooddychaj, spróbuj się uspokoić i wyciszyć, nabrać sił.

17. Karmienie bezpośrednio po przebudzeniu – gdy dziecko się obudzi i zacznie płakać, a my najpierw je przebieramy i przewijamy, zamiast od razu dać mleko, może nałykać się niepotrzebnych ilości powietrza, które potem musi wydalić. Z tego powodu zaleca się karmienie malucha bezpośrednio po tym, jak się obudzi, aby nie zaczęło silnie płakać, a dopiero po odbiciu dopełnienie czynności pielęgnacyjnych.

18. Obijanie – jest konieczne dla pozbycia się połkniętego w czasie ssania powietrza. Gdy dziecko skończy już jeść, unieś je do pozycji pionowej i delikatnie klep po pleckach. Najczęściej pozostajemy w tej pozycji do odbicia, czasem warto poczekać nieco dłużej, gdyż niektóre dzieci odbiją 2 lub 3 razy, a jak je odłożymy, może ulać i znów zanieść się płaczem, co będzie skutkować późniejszą kolką.

19. Dieta karmiącej mamy – dokładnie przeanalizuj swoją dietę, jeśli karmisz dziecko piersią i sprawdź, co może powodować dokuczliwe kolki. Warto w tym celu zapisywać co jemy, następnie pojedynczo eliminować podejrzane pokarmy i sprawdzać, czy objawy ustąpią. Jeśli staną się mniej dokuczliwe lub całkowicie znikną, wprowadź na nowo wycofany składnik i zobacz czy po 24 godzinach pojawi się kolka. Wówczas będziesz mieć pewność, że dziecko źle reaguje na konkretny produkt i będziesz mogła uniknąć kolek. Karmiąca mama nie powinna również się przejadać, płacz i kolki pojawiają się również u dzieci, jeśli te nie lubią czegoś, co je mama, ale takie objawy ujawniają się zwykle, jeśli zjemy dużą ilość.

20. Przejażdżka samochodem – wielu rodziców uważa, że to jedyny sposób na skuteczne uspokojenie i uśpienie dziecka. Robią wówczas rundkę wokół osiedla lub jadą na dłuższą przejażdżkę, jednak pamiętajmy, że w wielu wypadkach jest to sposób chwilowy, gdyż większość dzieci po krótkim czasie obudzi się przez ból.

21. Przystawienie do piersi – u niektórych dzieci poskutkuje i istotnie się uspokoją, jednak nie karmy na siłę, gdyż maluch może nawet zacząć wymiotować.

22. Butelki i smoczki antykolkowe – jeśli dziecko jest karmione sztuczną mieszanką, warto wybrać właśnie takie specjalne przyrządy do karmienia. Butelka taka ma odpowiednio zakrzywiony kształt, co umożliwia karmienie w pozycji bardziej pionowej, a smoczek jest odpowiednio stworzony, aby dziecko w czasie jedzenia połykało jak najmniej powietrza.

23. Karmienie w pozycji pionowej – w czasie karmienia zadbaj, aby przynajmniej główka dziecka znajdowała się wyżej niż reszta ciałka. Pozycja powinna być jak najbardziej pionowa, co pomoże w uniknięciu kolki.

24. Unikaj rozpraszaczy – zanim zaczniesz karmić, wyłącz telewizor, przyciemnij światło. Dziecko zwykle bardzo interesuje się otoczeniem, a jeśli będzie odwracać główkę i coś będzie je rozpraszać może połknąć więcej powietrza, które spowoduje pojawienie się kolki.

25. Wizyta u pediatry – z pewnością konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli uporczywe kolki powtarzają się przez 3-4 dni z rzędu. Wówczas warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zgłoś się do pediatry również, jeśli Twoje dziecko budzi się z silnym bólem, płacz rozpoczyna się u niego w sposób gwałtowny, co może świadczyć o tym, że czuje silny ból. Niepokojące może być również pojawianie się silnego płaczu o różnych porach, a nie tylko wieczorem, czy częste przebudzenia nocne dziecka, które do tej chwili nie wykazywało problemów ze snem. Lekarz powinien obejrzeć dziecko, jeśli jest przeziębione i gdy masz poczucie, że jego zachowanie i silny płacz nie świadczą o pojawianiu się kolki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj