Urocze, radosne, gwiaździste kwiatki jaskółczego ziela rozjaśniają leśne ścieżki. To małe, nisko rosnące wieloletnie zioło, z rodziny jaskrowatych. Sprawdź, jakie ma właściwości jaskółcze ziele.
Jaskółcze ziele na kurzajki- jak stosować?
Chcesz wyleczyć kurzajki jaskółczym zielem? W takim razie przygotuj świeże zioła, z których wypłynie więcej soku. Jeśli masz problem z brodawką na podeszwie, przed zabiegiem namocz stopę, a następnie odetnij lub usuń martwy naskórek pokrywający kurzajkę. Pamiętaj, by założyć rękawiczki, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.
Rozprowadź sok na brodawce, dwa razy dziennie przez około 9 dni. Następnie owiń stopę bandażem. Jeśli otaczająca skóra ulegnie podrażnieniu, zabezpiecz ją wazeliną, przed wlaniem soku. Uważaj, sok z jaskółczego ziela plami wszystko i nie zachowuje ładnego koloru. W ciągu kilku godzin zmienia barwę z żółtego lub pomarańczowego na ciemnobrązowy, a nawet czarny.
Jak wygląda jaskółcze ziele?
Ma błyszczące, żółte, gwiaździste kwiaty, składające się z czterech płatków. Posiada błyszczące, ciemnozielone, sercowate liście z długimi szypułkami. Uwielbia wilgotne leśne ścieżki, brzegi strumieni i rowy. Możesz go również zobaczyć w ogrodach, na łąkach i zacienionych żywopłotach. Kiedyś uważano, że patrząc na jaskółcze ziele, można przewidywać pogodę. Zamknięte płatki ostrzegały przed deszczem. Liście są bogate w witaminę C, dlatego chronią przed szkorbutem.
Jaskółcze ziele ma zaokrąglone, lekko owłosione łodygi. Zazwyczaj osiąga 40-120 cm wysokości. Roślina ma długie, wąskie strąki nasion, które są rozpraszane przez mrówki i ładnie kiełkują.
Jaskółcze ziele – kiedy kwitnie?
Wspomniane zioło kwitnie od maja do października. Jako jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się po zimie, stanowią ważne źródło nektaru dla trzmieli i innych zapylaczy wychodzących z hibernacji.
Preferuje żyzną, wilgotną glebę. Cała roślina jest lekko toksyczna i drażniąca, ale przy prawidłowym stosowaniu ma wiele zastosowań leczniczych. Korzenie są szczególnie toksyczne, dlatego załóż rękawice, ponieważ sok może podrażniać skórę.
Jaskółcze ziele – jak stosować?
To popularne zioło na problemy z wątrobą, wiele dolegliwości układu pokarmowego i podrażnienia oczu. Jeśli masz białe, nieprzejrzyste plamki na rogówce, wetrzyj liście i sok z jaskółczego ziela w zewnętrzną część powieki.
Żółty lub pomarańczowy sok pomoże również w przypadku brodawki, grzybicy lub odcisków. Pamiętaj jednak, by nie dopuścić do kontaktu z żadną inną częścią skóry. Wyjątkiem jest wcieranie liści i łodyg w skórę głowy, by zapobiec wypadaniu włosów i stymulować wzrost nowych kosmyków.
Jaskółcze ziele może też przyspieszyć gojenie drobnych ran, skaleczeń i zadrapań. Łagodzi również problemy skórne, takie jak egzema. Dziś jest stosowany wewnętrznie prawie wyłącznie jako składnik herbat ziołowych ze względu na przeciwskurczowe działanie na woreczek żółciowy i stymulację przepływu żółci.
Jaskółcze ziele stosowane jest także w medycynie sportowej, ponieważ wpływa na równowagę aminokwasów w organizmie. Białka budują mięśnie, dlatego ich trawienie, wchłanianie w przewodzie pokarmowym i metabolizm wpływają na pracę mięśni i wytrzymałość fizyczną.