Implantologia w parze z protetyką to zupełnie nowa jakość przy odbudowywaniu luk w uzębieniu pacjentów. Dzięki implantom można doskonale imitować naturalny korzeń zęba i uzyskać stabilną podstawę do stworzenia pojedynczych koron zębowych, mostów protetycznych czy całych protez. Sprawdźmy, kiedy rzeczywiście warto zdecydować się na implanty stomatologiczne i co przemawia za ich zastosowaniem?

Czym są implanty stomatologiczne?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym są implanty zębowe, nazywane również implantami stomatologicznymi. To śruby, zwykle tytanowe, które są wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki po to, aby odbudować utracony korzeń zęba i uzyskać podstawę dla odbudowy protetycznej – widocznej części zęba lub zębów.

Zobacz także: Stomatolog – jak trafić do dobrego lekarza dentysty

Jak przebiega wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Zanim dojdzie do wszczepienia u pacjenta implantów, musi on odbyć wizyty wstępne w klinice stomatologicznej specjalizującej się w implantologii. Przy pierwszej wizycie implantolog ocenia, czy możliwe jest wykonanie odpowiednich zabiegów, które mają zakończyć się osadzeniem w kości implantów. Obecnie przeszkodą w takim leczeniu nie jest już zanik kości. Można bowiem odbudować okostną i dopiero wówczas wstawić implanty. Co prawda rozciąga to w czasie sfinalizowanie leczenia, ale nadal jest ono możliwe.

Zabieg wszczepienia implantów polega na umieszczeniu w kości tytanowej śruby. Osadzony i zrośnięty z kością implant jest podstawą do wykonania dalszych zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej.

Dlaczego warto?

Pacjenci z brakami w uzębieniu mogą rozważać sposób ich uzupełnienia i brać pod uwagę właśnie implanty stomatologiczne. Warto się na nie zdecydować głównie dlatego, że implantologia to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych sposobów na odbudowanie estetyki uśmiechu i przywrócenie całkowicie normalnych, fizjologicznych funkcji uzębienia.

Stomatolodzy zalecają wykonanie implantów stomatologicznych wszystkim pacjentom, którzy mają pojedyncze lub mnogie braki w uzębieniu, a chcieliby uzyskać trwałą odbudowę zębów. Dzięki implantom można zapomnieć o utracie zębów i używać ich tak, jak własnych. Implant po wszczepieniu w kość szybko się z nią zrasta, ponieważ jest biokompatybilny.

Z uwagi na liczne zalety implantów, jak trwałość, naturalny efekt, poczucie stabilności i pewności, są one coraz częściej wybierane przez pacjentów. Pozwalają na przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia – żucia czy mówienia, a także umożliwiają zachowanie naturalnych rysów twarzy. Są wygodne w użyciu – pacjent szybko zapomina, że w ogóle ma implanty stomatologiczne. Ma wrażenie, że po prostu odzyskał cały utracony ząb. Nie musi męczyć się z ruchomymi częściami protez, nieestetycznymi elementami czy klamrami. W przeciwieństwie do standardowych mostków protetycznych, przy implantach nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Dlatego są one zachowane w takim samym stanie, jak pierwotnie. Kolor odbudowy protetycznej można dobrać tak, że nie będzie w praktyce różnicy pomiędzy zębami naturalnymi i sztucznymi, odbudowanymi na implantach.

Zobacz także: Protezy zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj