Grypa stanowi groźną, ostrą chorobę wirusową. Jej leczenie jest kłopotliwe i wymaga opieki lekarskiej. W przypadku mniejszych dzieci lub chorujących na przewlekłe schorzenia konieczna może być hospitalizacja. Nieodpowiednie leczenie, zaniedbanie objawów lub niedopilnowanie dziecka może skutkować rozwinięciem się objawów groźnych dla zdrowia i życia dziecka.
Zobacz także: Nie daj się infekcjom >>
Jakie znamy powikłania po grypie u dzieci?
- Zapalenie płuc,
- Zapalenie oskrzeli,
- Zapalenie stawów,
- Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- Zapalenie mózgu,
- Zapalenie zatok,
- Wtórne zakażenia bakteryjne,
- Powikłania neurologiczne,
- Zapalenie mięśni,
- Zapalenie nerwów obwodowych,
- Zapalenie wielonerwowe,
- Zespół wstrząsu toksycznego,
- Zapalenie rdzenia kręgowego,
- Zespół Rey’a – choroba występująca w wieku dziecięcym, w której charakterystyczny jest obrzęk mózgu oraz stłuszczenie wątroby.
Zobacz: Domowe sposoby na grypę jelitową u dzieci
Jak zapobiec powikłaniom?
Osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania oraz wystąpienia powikłań, poleca się szczepienie, są to dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz osoby z obniżoną odpornością. Koniecznie należy pamiętać, że grypa nie jest zwykłym przeziębieniem i nie powinniśmy leczyć dziecka samodzielnie. Należy skontaktować się z lekarzem i jeśli to możliwe najlepiej zamówić wizytę domową. Dziecko powinno leżeć i odpoczywać, nie wychodzić z domu, unikać przeciągów, bo przeziębiona grypa to już prosta droga do komplikacji. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i w czasie choroby spędzić kilka dni w łóżku. Wskazane jest również wykorzystanie niektórych domowych sposób na grypę u dzieci.
Poznaj: Objawy grypy jelitowej i odwodnienia u dzieci
Wymienione powyżej powikłania stanowią w większości istotne zagrożenie dla życia najmłodszych. Nie warto bagatelizować możliwości wystąpienia powikłań po grypie.