Forsycja
fot. elements.envato.com

Wielu naukowców  twierdzi, że forsycja ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dzięki temu skutecznie łagodzi drobne problemy zdrowotne. Sprawdź, kiedy warto ją stosować!

Forsycja: właściwości

Jedno z badań przeprowadzonych w 2017 roku wykazało, że forsycja skutecznie zwalcza bakterie, w tym E.coli, paciorkowca i gronkowca złocistego. W badaniu opublikowanym w 2013 roku naukowcy badali wpływ wspomnianej rośliny i wiciokrzewu japońskiego na wirusa grypy. Dowiedli, że obie rośliny chronią przed namnażaniem wirusa i wzmacniają komórki odpornościowe. Z kolei w badaniu przeprowadzonym na myszach w 2017 roku, naukowcy przekonywali, że forsycja może pomóc w leczeniu stanów zapalnych jelit, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. 

Forsycja łagodzi stan zapalny, potrzeba jednak więcej badań, które potwierdziłyby tę hipotezę. Wielu ekspertów poleca ją na zapalenie oskrzelików, ból gardła, gorączkę, choroby serca, rzeżączkę. Przynosi ulgę w zapaleniu migdałków, dolegliwościach bólowych i róży (zakaźnej wysypce skórnej z wymiotami i gorączkę). W przypadku zapalenia oskrzelików niekiedy podaje się forsycję dożylnie razem z innymi ziołami. 

Forsycja: jak włączyć ją do swojej diety?

Prezentowana roślina  zazwyczaj sprzedawana jest w postaci nalewki lub proszku. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, by zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych. Forsycja  wchodzi w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi/przeciwpłytkowymi. Jeśli przyjmujesz takie środki, porozmawiaj wcześniej z lekarzem. Forsycja spowalnia krzepnięcie krwi. To oznacza, że może spowodować dodatkowe krwawienie i siniaki.

Odpowiednia dawka zioła zależy od wieku pacjenta, stanu zdrowia i kilku innych czynników, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, zielarzem lub farmaceutą. Obecnie nie ma wystarczających dowodów naukowych, które pomogłyby ustalić, jaka dawka jest bezpieczna.

Syrop miodowy z kwiatów forsycji

Kwitnące, jasnożółte kwiaty forsycji są jedną z pierwszych oznak wiosny, ale nie wszyscy wiedzą, że można je jeść. Nie potrzebujesz dużo kwiatów, wystarczy jedna filiżanka. Sprawdź, jak przygotować pyszny i zdrowy syrop!

Najpierw włóż kwiaty forsycji do półlitrowego słoika, a następnie zagotuj wodę i zalej kwiatki. Pozostaw napar do zaparzenia przez kilka godzin, a najlepiej całą noc. Poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej. 

Odcedź kwiaty, a następnie dodaj miód. Syrop trzymaj w lodówce, maksymalnie 3-4 tygodnie. Forsycja ma piękny, żółty kolor i pachnie wiosennie. Syrop możesz dodać do naleśników lub herbaty, by nadać im wyjątkowy smak. 

Jak przygotować olej z forsycji?

Olej z forsycji świetnie sprawdzi się w balsamie, kremie lub mydle. Zbierz świeże kwiaty forsycji, a następnie rozłóż je w jednej warstwie na czystych ręcznikach papierowych lub ścierkach. Poczekaj kilka dni, aż wyschną. Napełnij słoik do połowy suszonymi kwiatkami, a następnie wlej olej i dobrze wymieszaj. W ten sposób uwolnisz pęcherzyki powietrza. Jeśli chodzi o olej, dobrze sprawdzi się tutaj słonecznikowy,  z otrębów ryżowych, ze słodkich migdałów, pestek winogron lub moreli. Możesz też wypróbować oliwę z oliwek. 

Jeśli możesz trochę czasu, przykryj napar pokrywką i zaparzaj w temperaturze pokojowej przez 4-6 tygodnie. Pamiętaj, by odcedzić go przed użyciem. Jeśli nie możesz czekać, podgrzej osłonięty słoik oleju przez 2-3 godziny w rondelku z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj