wirus różyczki

Różyczka jest schorzeniem, które u wielu osób nie daje jakichkolwiek objawów i ma bardzo łagodny przebieg. Niezależnie od wykonywania szczepień obowiązkowych, zdarza się, że dzieci zarażają się nią w przedszkolu i przynoszą wirusa do domu. U nich przebieg może być łagodny lub nawet nie zauważony.

Pomimo faktu, iż jest to schorzenie, którego właściwie się nie leczy to różyczka może być bardzo niebezpieczna. W szczególności należy tu zwrócić uwagę na takie jej powikłania jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego.

Różyczka u dorosłych

Osoby dorosłe również mogą zarazić się różyczką od swoich dzieci. Nie są to przypadki powszechne, gdyż większość z nas albo różyczkę przeszła albo została zaszczepiona. Można również poddać się szczepieniu skojarzonemu w dorosłym wieku i tym samym uchronić się przed zachorowaniem.

Wykonanie szczepienia ochronnego zalecane jest przede wszystkim kobietom, które nie przechodziły różyczki w dzieciństwie, a planują posiadanie potomstwa, gdyż to jest właśnie okres, w którym wirus ten stanowi największe zagrożenie.

U osób dorosłych znacznie powszechniej występują powikłania po różyczce, może dojść np. do tak powszechnych jak zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię