W każdym domu powinna się znajdować odpowiednio skompletowana domowa apteczka pierwszej pomocy. Ważnymi produktami są m.in. plastry z opatrunkiem, środki do dezynfekcji skóry, bandaże, leki przeciwbólowe. Co jeszcze warto w niej umieścić?

Domowa apteczka – jak może wyglądać?

W każdym domu przydarzyć się mogą różne sytuacje, np. stłuczenia, skaleczenia, zadrapania, które będą wymagały skorzystania z apteczki pierwszej pomocy. W sprzedaży znaleźć można gotowego apteczki z podstawowym wyposażeniem. Nie mniej jednak większość z nas kupuje medyczne środki oddzielnie, zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem. Sklep Medme jest jednym z miejsc, w których można skompletować domową apteczkę.

Miejsce na apteczkę powinno być suche, ciemne i chłodne. Nie zaleca się przechowywać środków w kuchni lub w łazience, ze względu na panującą w tych pomieszczeniach wilgoć i wyższą temperaturę. Pamiętajmy ponadto, aby ograniczyć dostęp do nich najmłodszym.

W kompletowaniu domowej apteczki powinno się kierować zdrowym rozsądkiem. Muszą się znajdować w niej środki, które bywają naprawdę potrzebne, ponieważ leki i wyroby medyczne mają określoną datę przydatności. Aby mieć pewność, że stosowane produkty są bezpieczne, konieczny jest ich regularny (najlepiej co kilka miesięcy) przegląd.

Apteczka w domu – materiały opatrunkowe i inne środki

Podstawą każdej domowej apteczki pierwszej pomocy są materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim: kompresy jałowe, wata, gaza, różnej wielkości plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku na rolce, bandaże dziane różnej szerokości i opaski elastyczne. Dodatkowo preparaty na stłuczenia, oparzenia (najlepiej z zawartością d-panthenolu) czy trudno gojące się rany. Koniecznym elementem wyposażenia apteczki jest woda utleniona i spirytus salicylowy, ponieważ nawet najdrobniejsza rana wiąże się z ryzykiem zakażenia. Trzeba przy tym pamiętać, że woda utleniona po otwarciu szybko traci właściwości. Alternatywą będzie spray z oktenidyną, który odkaża ranę oraz przyspiesza gojenie. W apteczce nie może zabraknąć ponadto nożyczek, termometru ani ciśnieniomierza.

Apteczka w domu – leki

Domowa apteczka to miejsce, gdzie przechowywane są wszelkie leki, także te przyjmowane przewlekle. Koniecznie powinny się w niej znaleźć środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Wiele z nich ma charakter OTC i jest dostępna bez recepty lekarskiej. Najczęściej występującymi w nich substancjami czynnymi są ibuprofen, paracetamol, ketoprofen, aspiryna. Warto kupić środki przeciwbiegunkowe zawierające loperamid, które hamują ruchy jelit (sprawiają, że pokarm przechodzi przez nie wolniej) i preparaty adsorpcyjne, jak tabletki węgla aktywnego, które wiążą gazy jelitowe, bakterie i różne substancje chemiczne. Konieczne są także środki zapobiegające odwodnieniu w czasie trwania biegunki, czyli elektrolity. W apteczce domowej znajdować się powinny środki łagodzące objawy przeziębienia i grypy, takie jak syrop przeciwkaszlowy, krople do nosa, syrop wykrztuśny, podnosząca odporność witamina C czy pastylki do ssania na ból gardła. Szczególnie w okresie letnim nie może w niej zabraknąć środków na ukąszenia i wapna do picia, który występuje przeważnie w formie tabletek musujących na wodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj