Najpowszechniej jako przyczynę zatkanego nosa każdy z nas poda infekcję na tle bakteryjnym lub wirusowym. Z pewnością, my rodzice nie lubimy kataru, ani u siebie, ani u swoich dzieci, gdyż szczególnie u tych młodszych widzimy jak dokuczliwy może być. Jednak ten objaw pozwala na skuteczne oczyszczenie nosa oraz zatok. Gdy jednak zaobserwujemy zatkany nos bez obecności kataru zaczynamy się zastanawiać co to może być.
Przyczyny mogą być różne. Jedną z pierwszych myśli laryngologa z pewnością będą problemy w obrębie zatok, np. ich zapalenie lub polipy. Jednak taki symptom może występować również w sytuacji gdy przegroda nosowa jest silnie zakrzywiona lub gdy mamy alergię. U dzieci dodatkowo wystąpienie niedrożności nosa, bez obecności kataru może świadczyć o obecności w nozdrzach ciała obcego.
Gdy problem leży w zatokach
Zatkany nos bez kataru występuje najpowszechniej jako objaw w zapaleniu zatok – ostrym lub przewlekłym. Pojawia się on na skutek znacznego obrzęku błon śluzowych w nosie. Najczęściej temu schorzeniu towarzyszą jeszcze inne objawy takie jak: stan podgorączkowy lub gorączka, bóle głowy, znaczne pogorszenie samopoczucia, dziecko może stać się bardziej nerwowe lub apatyczne, bóle w obrębie twarzy, upośledzenie węchu.
Nawet jeśli nie doszło do rozwoju zapalenia zatok, jednak w infekcji która toczy się w organizmie przeważa obrzęk śluzówki nad produkcją wydzieliny to również zaobserwujemy dokładnie taki objaw czyli zatkanie nosa bez występowania kataru.
Kolejny kłopot to polipy. Powstają one z błony śluzowej i uwypuklają się do światła jamy nosowej, prowadząc do jej ograniczenia lub zamknięcia. Konsekwencją ich występowania jest uczucie niedrożności nosa, podczas którego nie występuje katar. Chorym trudno jest oddychać przez nos i najczęściej oddech odbywa się poprzez usta, mówią w charakterystyczny sposób „przez nos” oraz chrapią w czasie snu.
Zobacz także: Polipy w nosie – jak się objawia i jak pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?
Zatkany nos a przewlekły nieżyt nosa
Niedrożność nosa bez obecności kataru może wystąpić na skutek przewlekłego nieżytu nosa, bez obecności polipów. Ma to jednak związek z przeciągającym się obrzękiem śluzówki nosa. Przewlekły nieżyt nosa może rozwinąć się jako zanikowy, alergiczny lub idiopatyczny (oznacza to że przyczyna nie jest znana).
Migdałki
U dzieci stosunkowo częstą przypadłością jest tzw. „trzeci migdałek”. Mówimy więc o przeroście migdałka gardłowego, który może powodować wystąpienie zatkanego, niedrożnego nosa bez obecności kataru. Za jego sprawą dochodzi do zablokowania drożności nozdrzy tylnych. Dolegliwość ta diagnozowana jest najpowszechniej u dzieci w przedziale wiekowym 6-7 lat.
Ciało obce
Jeśli dziecko ma zatkany nos bez kataru, sprawdź czy w jego nozdrzach nie tkwi ciało obce. To powszechne zjawisko, szczególnie u młodszych dzieci. Niekiedy rodzice nie są w stanie dostatecznie dopilnować, albo zdarzy się, ze dziecko zepsuje zabawkę i włoży do nozdrzy jej fragment bądź coś co znajdzie na podłodze. Zależnie od wielkości przedmiotu oraz tego z czego został wykonany istnieje duże ryzyko jego połknięcia i związanych z tym większych problemów zdrowotnych, dlatego warto spróbować delikatnie go usunąć a jeśli się nie uda niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zatkany nos, brak kataru – co robić?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy w nozdrzach dziecka nie ma ciała obcego, a jeśli jest czy możemy je usunąć. Następnie należy skonsultować się z lekarzem. Krótkotrwałe uczucie nierodności może być skutkiem infekcji i minąć po jej wyleczeniu. Jednak w przypadku gdy mamy do czynienia z polipami lub przerostem migdałka rozważne jest leczenie zabiegowe.
Gdy upewnimy się, że w nosie nie ma ciała obcego i nie znamy przyczyny dolegliwości, udajemy się do pediatry, który na podstawie badania i wywiadu decyduje o dalszym postępowaniu. Najczęściej konieczna jest wizyta w poradni laryngologicznej. Niekiedy diagnostyka poszerzana jest o RTG czy Tomografię komputerową zatok.
Czytaj również: Zatkany nos u dziecka – 13 najczęstszych przyczyn