Z pewnością dzieci powinny być odpowiednio chronione przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, szczególnie latem. Jednak już teraz, jeśli spędzamy cały dzień na powietrzu i temperatury pozwalają, aby zdjąć z siebie bluzy, z pewnością skóra powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Niewielka ilość słońca jest potrzebna naszemu organizmowi, aby mógł samodzielnie syntezować witaminę D3, jednak wystarczy 15- minutowy spacer, a potem skórę już można chronić. Jak więc stosować i co najważniejsze, jak wybrać najlepsze kremy z filtrem dla dziecka?
Noworodek a kremy z filtrem
Wszelkie kremy z filtrem mogą być stosowane dopiero u większych niemowlaków, powyżej 6 miesiąca życia. Na skórę noworodka lub małego niemowlęcia nie powinno się nakładać tego rodzaju preparatów. Wynika to z tego, że jest ona bardzo cienka i nie może się bronić przed działaniem takich specyfików, w konsekwencji może dochodzić do ich kumulowania się w skórze i toksycznego oddziaływania w przyszłości.
Kremy z filtrem dla półrocznego dziecka
Również w przypadku niemowlaka powyżej 6 miesiąca życia zalecana jest duża doza ostrożności, w kwestii tego, co nakładamy na jego skórę. Zdaniem specjalistów najlepszym rozwiązaniem są preparaty zawierające tzw. filtr fizyczny, czyli np. tlenek cynku. Substancja ta sprawia, że na skórze zostaje wytworzona powłoka, która nie przesusza promieni UV, a więc chroni delikatną skórę dziecka.
Kremy z filtrem dla starszych dzieci
Powyżej roku dziecko przestaje być niemowlęciem, zmienia się również podejście do jego skóry, choć ta nadal pozostaje delikatna. Najważniejszym elementem stosowanych preparatów, powinien nadal pozostać filtr fizyczny. Filtry chemiczne mogą być stosowane, choć raczej sporadycznie, aby nie wywołać podrażnienia skóry. W naszej szerokości geograficznej wystarczający dla dzieci będzie filtr 30SPF.
Gdy wyjeżdżamy na południe
Jeśli zamierzamy wakacje z dzieckiem spędzić w krajach na południu Europy albo naszą destynacją są dalekie i ciepłe kraje, warto zmienić wykorzystywane preparaty na takie z filtrem 50 SPF. Lepiej chronią skórę, która nie jest przyzwyczajona do tak silnego oddziaływania słońca.
Czytaj także: Budowanie odporności dziecka latem