Język jest jednym z najbardziej unerwionych części ludzkiego ciała. Odczuwanie za pomocą języka temperatury, bólu, tekstury jest często wyższe w porównaniu do skóry. Dodatkowo pełni unikalną funkcję – odpowiada za odczuwanie smaku. Niewłaściwe odczucia takie jak pieczenie, drętwienie czy mrowienie określamy mianem parestezji (cierpnięcie języka).

Przyczyny drętwienia języka

Wiele stanów chorobowych i uszkodzeń mechanicznych może być przyczyną drętwienia języka. Objawy często są odpowiedzią na stany zapalne, a także niedobór witamin i minerałów. Głównymi zaburzeniami, prowadzącymi do pojawienia się objawów, jest niedobór wapnia, sodu, potasu, jak również witaminy B12. Przyczyną parestezji może być także szereg schorzeń, takich jak m. in.: urazy nerwów, dyskopatia, choroby zakaźne (tężec czy wścieklizna), cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, infekcje, nowotwory i migreny. Drętwienie i mrowienie w języku często towarzyszy także chorym zmagającym się ze stwardnieniem rozsianym.

Jak objawia się drętwienie języka w SM?

Typowe dla parestezji jest drętwienie, mrowienie i pieczenie języka. Możliwe są dodatkowe dolegliwości takie jak: zaburzenia smaku, drętwienie i ból w okolicy jamy ustnej, osłabienie mięśni twarzy i ból oczu oraz zmiany widzenia.

Cierpnięcie języka – leczenie

Podstawową czynnością w leczeniu drętwienia języka jest opanowanie stwardnienia rozsianego odpowiedzialnego za nieprzyjemne odczucia. W stwardnieniu rozsianym pomocne mogą okazać się suplementy wapnia, potasu oraz

Czytaj więcej o stwardnieniu rozsianym >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj