Borelioza, zwana także chorobą z Lyme, jest chorobą odkleszczową, która daje bardzo różne objawy, obejmujące początkowo skórę, a w późniejszym czasie narządy wewnętrzne, zmieniające się w zależności od fazy choroby. Niektóre dolegliwości pozwalają na szybkie i skuteczne postawienie diagnozy, jednak w niektórych sytuacjach niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich testów. Profilaktyczne badania pod kątem boreliozy warto wykonać zawsze po ugryzieniu kleszcza, jednak nie każdy taki incydent musi wywołać pojawienie się choroby. Zaleca się przeprowadzenie badań, zwłaszcza jeśli kleszcz był przyczepiony do ciała człowieka przez czas dłuższy niż jedna doba, ponieważ wówczas znacznie wzrasta ryzyko zakażenia. Po stwierdzeniu choroby niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby zapobiec objęciu zakażeniem narządów wewnętrznych pacjenta.

Borelioza – Jakie są objawy boreliozy?

Objawy boreliozy różnią się, w zależności od stadium zaawansowania choroby. Pierwszą oznaką zakażenia bakterią wywołującą boreliozę jest rumień, który pojawia się w miejscu ugryzienia. Jeżeli zaobserwuje się rumień, należy natychmiast udać się do lekarza, który może zalecić leczenie antybiotykami. Bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ w późniejszych stadiach choroby, bakterie atakują krew oraz limfę, przez co przenikają do różnych narządów w ciele człowieka. Rumień ma zazwyczaj średnicę około 5 cm i w miejscu jego wystąpienia skóra jest cieplejsza niż w innych obszarach. Poza tym, często występują objawy przypominające grypę, takie jak ogólne osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych czy bóle mięśni. Z czasem rumień rozprzestrzenia się, a na jego obrzeżach czasami pojawiają się małe zaczerwienione plamki. W większości przypadków rumień znika po około miesiącu, jednak czasami nie pojawia się wcale, przez co zakażenie może pozostać niezauważone. Niekiedy po ukąszeniu, zwłaszcza jeżeli kleszcz wpił się w skórę w okolicach małżowiny usznej, moszny oraz brodawki sutkowej, na skórze pojawia się chłoniak limfocytowy. W kolejnym stadium rozwoju boreliozy zaatakowane zostają stawy, w związku z czym pacjenci często cierpią na wędrujące zapalenie stawów, któremu towarzyszy obrzęk. Może dojść również do miejscowego zajęcia układu nerwowego. Objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu boreliozy to na przykład ciągłe zmęczenie, nieuzasadniony spadek masy ciała, gorączka, dreszcze, nagłe uderzenia gorąca, bezsenność, spadek kondycji fizycznej, zaburzenia smaku, drętwienie kończyn oraz wypadanie włosów. Niestety objawy boreliozy można łatwo pomylić z objawami innych chorób, przez co, szczególnie jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy skórne zakażenia, postawienie diagnozy może być niezwykle trudne.

Jakie badania wykonuje się w celu wykrycia boreliozy?

Najczęściej, w celu zdiagnozowania boreliozy wykonuje się test ELISA. Jest to jeden z najtańszych testów, które pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie podejrzenia boreliozy, a co więcej, test daje około 70% pewność. Test ELISA jest przeprowadzany bezpłatnie na zlecenie lekarza, ale można go wykonać również indywidualnie. Cena wykonania takiego testu w prywatnym laboratorium diagnostycznym to około 60 złotych. Inne testy, które można przeprowadzić w przypadku podejrzenia, że pacjent choruje na boreliozę to test Western blot oraz PCR. Testy te są bardziej czułe niż test ELISA i dają większą pewność wykrycia choroby, jednak co za tym idzie, są droższe. Czasami zachodzi konieczność powtórzenia testu. W związku z tym, że badania krwi lub moczu pacjenta nie dają 100% pewności, czasami dodatkowo przeprowadza się badanie przepływów mózgowych oraz badanie płynu mózgowo – rdzeniowego. Badania tego typu pomagają wykluczyć to, że pacjent cierpi na inną chorobę, która daje podobne objawy co borelioza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj