Nie ma chyba osoby, która nigdy w życiu nie doświadczyła uczucia bólu głowy. Jest to bardzo popularna dolegliwość, która może powstawać bez uchwytnej przyczyny lub występować w przebiegu konkretnego procesu chorobowego. Dane wskazują, że najczęściej bólu głowy doświadczają osoby dorosłe, gdzie ponad dwu-, a nawet trzykrotną przewagę mają kobiety. Ponadto bóle głowy mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość występowania oraz przyczyniać się do znacznych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.
Ból głowy w sytuacjach stresowych
Najczęściej jest to tzw. napięciowy ból głowy, który występuje u ok. 45-80% populacji z tą dolegliwością. Zwykle jest to ból o średnim nasileniu, słabszy w porównaniu z napadem migrenowym i najczęściej nie oznacza nic poważnego. Jedną z najprostszych zasad reagowania na ten rodzaj bólu jest uspokojenie się i wyciszenie. Jeżeli takie postępowanie nie przynosi efektów, zaleca się przyjęcie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. ibuprofen. W niektórych przypadkach, u osób którym bóle zdarzają się często, można zapobiegawczo zastosować lek przeciwdepresyjny np. amitryptylinę. Dodatkowo przypuszczalnie dobre efekty zapobiegawcze mogą przynieść regularne terapie relaksacyjne, takie jak np. akupunktura.
Zobacz także: Napięciowy ból głowy – ziołowe bomby do kąpieli
Napadowy ból głowy
Najbardziej niepokojące są nagłe, ostre bóle, zwłaszcza jeżeli występują po raz pierwszy w życiu. Mogą oznaczać zaburzenia naczyniowe np. krwotok podpajęczynówkowy, rozwarstwienie tętnicy doprowadzającej krew do mózgu lub pęknięcie tętniaka w obrębie naczyń mózgowych. W takim przypadku konieczna jest pilna diagnostyka i konsultacja lekarska, ponieważ każda minuta może być kluczowa dla ratowania życia. Takie sytuacje powinny być odróżniane od częstych, silnych i nagłych bólów, umiejscowionych w okolicy oczodołów lub skroni, które powtarzają się w ciągu dnia. Taki rodzaj bólu głowy zwany jest klasterowym, a napady dolegliwości mogą występować seryjnie w danym okresie czasu.
Nadużywanie leków
W dzisiejszych czasach, kiedy dostępność leków przeciwbólowych jest bardzo powszechna, dochodzi do częstego zjawiska ich nadużywania. Najczęściej na zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych narażeni są starsi ludzie, którzy z racji wieku cierpią na różne schorzenia, których bolesność utrudnia codzienne funkcjonowanie. Takie postępowanie może spowodować zmniejszenie progu bólowego u danej osoby, co będzie wywoływać coraz częstsze występowanie tej dolegliwości.
Infekcja układu oddechowego
Ból głowy to także nieodłączny element towarzyszący innym objawom jesienno-zimowych infekcji. Dlatego bardzo często wystąpi w przypadku zachorowania na grypę czy przeziębienia lub może sugerować zapalenie zatok przynosowych. W takim przypadku przede wszystkim należy leczyć przyczynę, na której tle wystąpiła ta dolegliwość. Jeżeli będzie to grypa o ciężkim przebiegu, można wspomóc się lekami o działaniu przeciwwirusowym np. oseltamiwirem, natomiast podczas przeziębienia sprawdzi się lek na zatoki Aspirin, który wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Czytaj więcej: Ból głowy – kiedy należy wszcząć alarm?