fot. elements.envato.com

Badanie proktologiczne często uważane jest przez pacjentów za bardzo krępujące i naruszające ich intymność. Przy wszystkich niedogodnościach, należy jednak pamiętać o tym, że badanie per rectum (badanie proktologiczne) należy do rutynowych badań przeprowadzanych w gabinecie lekarskim (jest integralną częścią pełnego badania lekarskiego), i w pewnych sytuacjach, jest równie ważne jak osłuchanie płuc, serca czy badanie palpacyjne brzucha. Badanie proktologiczne jest jednym z podstawowych badań w gabinetach: ginekologicznych, urologicznych i proktologicznych.

Czym jest badanie proktologiczne per rectum?

Badanie proktologiczne jest badaniem odbytu i jego okolic przy pomocy ręki lekarza. Jest badaniem pozwalającym na ocenę struktur znajdujących się wewnątrz jelita grubego, jak i jego okolicy. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn badanie to pozwala na ocenę: stanu odbytu, jego śluzówki i kanału, odbytnicy, przestrzeni zaodbytniczej i narządów z nią sąsiadujących (kość krzyżowa i guziczna, jelito kręte, jelito ślepe z wyrostkiem robaczkowym, doły kulszowo – odbytnicze, dolna pętla esicy). U kobiet badanie per rectum jest pomocne w diagnostyce takich jak choroby powierzchni tylnej macicy, jajników, górnego odcinka pochwy, szyjki macicy, zagłębienia maciczno – odbytniczego jak również są niezbędne w badaniu główki płodu u kobiet ciężarnych. U mężczyzn umożliwia ocenę takich organów jak dno pęcherza moczowego, pęcherzyki nasienne, nasieniowody, gruczoł krokowy czy opuszek prącia.

Badanie proktologiczne – wskazania do przeprowadzenia

Wynik badania per recrum, jest kluczowy w diagnostyce chorób urologicznych, ginekologicznych oraz we wskazaniach do zabiegów chirurgicznych. Wskazaniem do wykonania tego badania może być:

  • ból i krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
  • hemoroidy
  • linijne owrzodzenie w kanale odbytu
  • obecność tzw. „guzka wartowniczego”
  • podejrzenie nowotworu złośliwego w jelicie grubym
  • rak odbytnicy
  • polipy gruczolakowe
  • zapalenie jelit
  • rak odbytnicy

Inne wskazania do wykonania tego badania to np.: urazy miednicy, ” ostry brzuch „, ropnie, przerost gruczołu krokowego, badania ginekologiczne.

Jak wygląda badanie proktologiczne?

Do badania per rectum nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma też przeciwwskazań do wykonania tego badania.

Przed badaniem proktologicznym lepiej jest wypróżnić się (dla większego komfortu psychicznego). Badanie powinno odbywać się przy zamkniętych drzwiach do gabinetu lekarskiego, lub za kotarą zasłaniającą miejsce badania. Pacjent rozbiera się od pasa w dół. Następnie powinien przyjąć pozycję do badania tzn. pozycję kolankowo – łokciową lub pozycję na boku z maksymalnie podkurczonymi kolanami. Dopuszczalna jest też pozycja na wznak, ze zgiętymi stawami biodrowymi i kolanowymi. W pierwszym etapie badania lekarz ogląda i ocenia okolice odbytu, w tym celu rozchyla szparę pośladkową. Następnie lekarz zakłada rękawicę do badań, na palcu rozprowadza żel znieczulająco – poślizgowy (zawierający lidokainę) i wprowadza palec do odbytu, rozpoczynając tym samym badanie. Podczas całego badania lekarz lekarz jest bardzo delikatny by nie uszkodzić ścian jelita i nie powodować niepotrzebnego bólu u pacjenta. Ostatnim etapem badania jest analiza śladów pozostałych po badaniu na rękawiczce (śluz, krew).

Nawet bezpośrednio po zakończonym badaniu, pacjent może powrócić do wykonywania swoich rutynowych zajęć.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj