Prokalcytonina to białko wytwarzane przez komórki C tarczycy. Morfologia PCT to jedno z dokładniejszych i bardzo prostych badań określających przyczyny zakażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego oraz chorób immunologicznych. Badanie poziomu w osoczu krwi umożliwia rozpoznanie infekcji lub stanu zapalnego jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Kiedy wskazane jest wykonanie badania we krwi? Jakie są normy i co nam mówi podwyższony poziom prokalcytoniny?
Morfologia ta polega na oznaczeniu we krwi poziomu białka zwanego prokalcytoniną, które znajduje się w komórkach C tarczycy. Jest ona potrzebna do powstawania kalcytoniny biorącej udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Poziom białka może wzrosnąć przy stanach zapalnych, dlatego wykonuje się morfologię PCT, żeby diagnozować i monitorować stan zdrowia pacjenta.
Kiedy wskazane jest wykonanie badanie PCT we krwi?
- diagnozowanie sepsy
- diagnozowanie infekcji bakteryjnych
- diagnozowanie ostrego zapalenia trzustki
- ustalenie czynnika wywołującego zakażenie
- pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej przy zapaleniu wsierdzia, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych
- monitorowanie skuteczności leczenia
- ocena stanu zdrowia przed i po operacjach, transplantacjach
- diagnozowanie zakażenia układu moczowego
Badanie PCT – norma
Morfologia krwi pod kątem oznaczenia poziomu prokalcytoniny ma na celu monitorowanie przebiegu zakażenia i terapii. Powinna być wykonywana raz na dobę – czas jej półtrwania to około jedna doba. Już w 3–4 godzinie stanu zapalnego obserwuje się zbyt wysoką prokalcytoninę możliwy jest wówczas nawet tysiąckrotny wzrost poziomu PCT.
Zobacz także: Co to jest spermidyna i gdzie się znajduje?
U zdrowej osoby stężenie PCT nie powinno przekroczyć 0,5 ng/ml, gdy istnieje podejrzenie choroby badanie to powinno być powtarzane co kilka godzin, by określić dynamikę zmian stężenia PCT. Wynik wzrastający świadczy o gwałtownie rozwijającej się infekcji, natomiast po zastosowaniu właściwego leczenia powinien następować codzienny spadek poziomu PCT o 50 proc. który wskazuje, że terapia antybiotykowa jest skuteczna.
Podwyższony poziom prokalcytoniny
Jeżeli poziom PCT nie przekracza 2,2 ng/ml oznacza, że rozwija się infekcja wirusowa i przekształca w poważny stan zapalny, możemy również podejrzewać, że pacjent cierpi na chorobę autoimmunologiczną. Niewielki wzrost stężenia prokalcytoniny może wiązać się także z zakażeniem bakteryjnym, kolonizacją bakteryjną, stanem po zabiegach chirurgicznych, po oparzeniach.
Jeżeli poziom PCT przekracza 2,2 ng/ml oznacza, to że sytuacja staje się bardzo niebezpieczna dla człowieka i może oznaczać ogólne zakażenie bakteryjne, grzybicze, sepsę, zespół zaburzeń wielonarządowych.
Zobacz także: Białe krwinki – oznaczanie poziomu WBC – morfologia krwi