fot. elements.envato.com

Analiza krwi jest bardzo popularnym narzędziem diagnostycznym. Dzięki wykonywaniu badań krwi możemy się dowiedzieć co dzieje się wewnątrz organizmu i odpowiednio wcześnie zapobiegać niektórym chorobą jak np. podniesiony poziom glukozy może ostrzegać przed cukrzycą, a nieprawidłowy lipidogram oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Podstawowe badania krwi są jednymi z najczęściej ordynowanych badań przez lekarzy pierwszego kontaktu. Wykonywane regularnie stanowią pewnego rodzaju system wczesnego ostrzegania, gdy w naszym organiźmie zaczyna się dziać coś niepokojącego, pozwalają uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi.

Jak powinniśmy przygotować się do badania krwi?

Analiza krwi jest badaniem, które jest wykonywane na czczo (najczęściej badanie wykonywane jest rano). Oznacza to, że powinniśmy powstrzymać się od jedzenia i picia co najmniej 8 godzin (prawidłowo 12 -15 godz.). Niedozwolone przed badaniem jest picie kawy, można natomiast przyjąć niewielką ilość wody lub nie słodzonej herbaty. Przyjmowanie leków lub stosowana dieta, powinny wcześniej zostać ustalone z lekarzem prowadzącym.

Analiza krwi: jak wygląda badanie krwi?

Krew do badania pobierana jest od pacjenta najczęściej w pozycji siedzącej (u osób wyjątkowo wrażliwych w pozycji leżącej). W zależności od tego jaki rodzaj badania ma być wykonamy, pobierana jest krew żylna, włośniczkowa lub tętnicza. Krew do analizy pobierana jest najczęściej z żyły kończymy górnej, znajdujących się w miejscu zgięcia ręki, rzadziej z grzbietu dłoni lub przedramienia. Ręka pacjenta ułożona jest w pozycji wyprostowanej z dłonią zwróconą ku górze. Pielęgniarka zakłada stazę (opaskę uciskową) powyżej miejsca wykonywanego pobrania. Aby żyła była lepiej widoczna, często pacjent jest proszony o zaciśnięcie pięści. W miejscu pobrania skóra zostaje odkażona. Po pobraniu próbki krwi opaska uciskowa zostaje zwolniona. Do badania pobiera się zwykle od kilku do kilkunastu milimetrów krwi. Następnie laborant w miejscu pobrania uciska żyłę wacikiem i energicznie usuwa igłę. Pacjent po pobraniu krwi powinien przez kilkadziesiąt sekund utrzymywać rękę zgiętą w stawie łokciowym, uniesioną ku górze. W miejscu pobrania krwi może pojawić się niewielki krwiak lub minimalne krwawienie.

Analiza krwi: jakie badania zaliczamy do podstawowych badań krwi?

Do profilaktycznych badań krwi zaliczamy:

  • badanie OB (mówi nam o tym, czy w organizmie jest jakiś stan zapalny)
  • morfologia krwi, czyli ilościowe i jakościowe badanie komórek krwi
  • badanie poziomu glukozy we krwi
  • lipogram (poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów)

Jakie informacje powinniśmy zgłosić przed pobraniem krwi:

  • skłonność do nadmiernych krwawień (skaza krwotoczna)
  • informację o aktualnie przyjmowanych lekach (skład niektórych leków może wpłynąć na niewłaściwy odczyt badań)
  • powinniśmy także zgłosić skłonność do omdleń w czasie pobierania krwi

Obecnie, przy odbiorze wyników badań krwi, obok naszych wyników mamy podane prawidłowe normy. Wszelkie przekroczenie norm świadczyć może o stanie chorobowym i wymaga konsultacji lekarskiej.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj