Propolis to żywiczny materiał z pąków topoli i drzew szyszkowych. Rzadko można jednak go spotkać w czystej postaci. Zwykle wytwarzany jest przez pszczoły. Służy im do zalepiania szpar i ochrony wlotu ula. W ten sposób zabezpieczają się przed drobnoustrojami, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Słynie z wielu właściwości leczniczych. Sprawdź, dlaczego warto go stosować!
Propolis – właściwości
To naturalna substancja, która ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Wzmacnia układ odpornościowy i leczy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Pomaga w walce z Helicobacter pylori, łagodząc stan zapalny w chorobie wrzodowej. Czasami propolis jest nakładany bezpośrednio na skórę, by oczyścić rany. Możesz go również stosować na opryszczkę.
To popularny środek przeciwutleniający i przeciwzapalny. Znajdziesz go w wielu kosmetykach. Ponadto propolis wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu przy infekcjach górnych dróg oddechowych, infekcjach skóry, bólu gardła, infekcjach jamy ustnej. Wspomaga także gojenie się drobnych ran.
Przepis na maść propolisową
Proponowana maść zawiera propolis, czyli złoty eliksir wytwarzany przez pszczoły. Przygotuj następujące składniki:
- 20 kropli ekstraktu z propolisu,
- 1,5 łyżeczki granulek wosku pszczelego,
- 8 łyżeczek oleju tamanu,
- 10 kropli olejku lawendowego,
- 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.
Przygotowanie:
Rozpuść wosk pszczeli i olej tamanu w podwójnym kotle na średnim ogniu. Po stopieniu zdejmij kocioł z ognia, a następnie dodaj propolis i olejki eteryczne. Wlej natychmiast do pojemnika. Poczekaj, aż ostygnie. Z proponowanych składników otrzymasz około 50 ml maści. Nakładaj ją czystym patyczkiem na drobne skaleczenia, podrażnienia lub oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Maść przechowuj w szklanym słoju, maksymalnie rok.
Krem z propolisem- prosty przepis
Kremy i maści na bazie propolisu cieszą się dużym zainteresowaniem osób poszukujących naturalnych metod pielęgnacji skóry. Zastanawiasz się, jak je zrobić? Wypróbuj nasz przepis!
Propolis: niezwykły dar natury
Potrzebujesz ekstraktu z propolisu, płatków kwiatów (np. rumianku) i trochę wosku pszczelego.
W szklanej misce dokładnie zmiażdż płatki rumianku. Pamiętaj, by je miażdżyć, a nie ubijać. Wlej do garnka kubek oleju, a następnie wrzuć zmiażdżone płatki rumianku. Gotuj na małym ogniu. Teraz dodaj propolis (około 100 kropli). Zwróć uwagę na jego stężenie. Może zawierać 10%, 20% lub 30% ekstraktów rozpuszczalnych w wodzie. Uwzględnij to, dodając go do kremu. Teraz dobrze go wymieszaj. Przykryj garnek papierową serwetką, aby uniknąć tworzenia się pary. Nie używaj pokrywki. Odstaw garnek na noc.
Następnego dnia mieszanka powinna mieć gęstszą konsystencję.
Teraz przelej miksturę do pustego pojemnika za pomocą filtra do kawy. Dodaj 15-16 gramów wosku pszczelego. Upewnij się, że nasiona rumianku nie mieszają się z olejem podczas procesu filtracji. Dodaj trochę (15-16 gramów) wosku do przefiltrowanego oleju, umieść z powrotem na małym ogniu i mieszaj, aż wosk się rozpuści. Krem z propolisem przechowuj w czystym pojemniku z pokrywką. Nie pozostawiaj olejków roślinnych na słońcu lub w ciemnym miejscu.