Kiedy należy udać się na terapię antynarkotykową?
Terapia antynarkotykowa rozpoczyna się od diagnozy. Aby jednak skonstruować diagnozę pozwalającą na wybranie odpowiednich metod leczenia, należy uświadomić sobie, że problem istnieje i udać się do specjalisty. Specjaliści twierdzą, że na terapię narkotykową należy udać się w zasadzie zawsze wtedy, kiedy tylko już podejrzewamy, że z naszym zażywaniem narkotyków być może jest coś nie tak. Oczywistym symptomem, który powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty jest oczywiście stałe lub okresowe odczuwanie głodu narkotykowego w czasie, gdy pozostajemy bez wpływu narkotyków. Dodatkowo, jeśli stale zwiększamy dawki przyjmowanych środków oraz jeśli zaczynamy tracić kontrolę nad ilością zażywanych narkotyków i ignorujemy nasze zdrowie, wówczas jest już jasne, że problem należy leczyć.
Zwykle jednak niestety osoby, które trafiają na odwyk narkotykowy to osoby, które poszły daleko dalej w swoim uzależnieniu i nie kończy się jedynie na tym, że odczuwają negatywne skutki odstawienne, czy biorą zbyt dużo. Najczęściej leczenie i terapia antynarkotykowa zaczyna się wtedy, gdy w życiu pacjenta doszło już do znacznych i częściowo nieodwracanych dewastacji: pogorszeniu uległy jego relacje z otoczeniem, odwrócili się od niego najbliżsi, a po pozycji w pracy pozostały już zgliszcza. Nieodwracalnym skutkiem nałogu jest wówczas utracony czas i niekiedy krzywdy, które wyrządziło się będąc pod wpływem narkotyków.
Czytaj więcej: Jakie zagrożenia niosą za sobą dopalacze?
Jak długo trwa leczenie i terapia antynarkotykowa?
W większości ośrodków leczenia uzależnień spotyka się leczenie krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długofalowe.
1) Najkrótsza terapia trwa 6-8 tygodni i polega na stosowaniu opieki medycznej i farmakologicznej. W trakcie trwania terapii pacjent otrzymuje konsultacje psychologiczne. Leczenie tego typu należy zwykle kontynuować – jest to bardziej wstęp do leczenia ambulatoryjnego niż kompleksowa terapia narkotykowa.
2) Leczenie średnioterminowe to rozbudowany kompleks zajęć terapeutycznych objętych złożonym programem. Okres leczenia jest tutaj dłuższy: może trwać nawet 8 miesięcy (zawsze nie krócej niż 6 miesięcy). Aby odbyć taką terapię, należy zdecydować się na stałe przebywanie na terenie ośrodka leczniczego w całym tym okresie.
3) Leczenie długoterminowe trwa od 8 miesięcy do nawet dwóch lat. Obejmuje nie tylko odwyk fizyczny, odbudowę zdrowia, ale także naukę kompetencji społecznych, które będą pomocne w wyjściu z nałogu. Osoby, które odbywają tak długie leczenie, mogą pracować w trakcie: zwykle jest to praca na terenie ośrodka, której zasady ustalane są przez opiekunów.
Jak wyglądają pierwsze kroki w pozbywaniu się nałogu?
Osoba, która trafia na odwyk, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie przejdzie przez proces leczenia bezboleśnie. Na początku odbywa się detoks, który jest szokiem dla organizmu. Specjaliści w ośrodkach odtruwają organizm i przestawiają go na funkcjonowanie bez dotychczasowych dawek narkotyków w sposób bezpieczny. Efektem jest przywrócona równowaga w organizmie, przerwanie ciągu i odzyskanie pierwszej trzeźwości myślenia. Dzięki detoksowi, pacjent jest gotowy na dalsze etapy leczenia.
Aby przejść przez detoks bezpiecznie, potrzebne jest wykonanie pakietu badan medycznych, mierzących stan organizmu. Następnie uzupełniane są sole mineralne, witaminy (podawane w kroplówkach). Pacjent z uzupełnionymi elektrolitami zostaje dalej poddany działaniu leków uspokajających, nasennych oraz przeciwgorączkowych i obniżających ciśnienie krwi, bo takie właśnie okazują się niezbędne na tym etapie leczenia.
Dopiero po detoksie można udać się na terapię, która jest właściwą drogą do trwałego pozbywania się uzależnienia. Pacjent zaczyna rozumieć, jakie mechanizmy rządzą jego zachowaniem oraz uczy się współdziałać ze społeczeństwem w sposób efektywny.
*Więcej o tym, jak wygląda terapia narkotykowa i z czym należy się liczyć, kiedy udajemy się na odwyk, przeczytasz bezpośrednio u specjalistów: https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy
Zobacz także: Amfetamina – biały proszek – powolny zabójca dający chwilowe szczęście