Przepuklina pachwinowa nie musi, ale może być groźna. Zdecydowanie większa ilość przypadków diagnozowana jest u chłopców. Mimo iż do jej rozwinięcia się może dojść właściwie w każdym wieku, to najpowszechniej stwierdza się ją i leczy u niemowląt do około 6 miesiąca życia. Na co powinniśmy zwracać uwagę i co o niej wiedzieć, aby nie dopuści do sytuacji zagrożenia dla dziecka? Jak objawia się przepuklina pachwinowa?
Przepuklina pachwinowa – objawy
1. Guzek, wybrzuszenie – lokalizuje się w mosznie lub pachwinie. U dziewczynek w okolicy wzgórka łonowego w kierunku warg sromowych większych, u chłopców natomiast na granicy wzgórka łonowego oraz moszny. Do jego eksponowania się i powiększania dochodzi, gdy dziecko płacze, krzyczy lub podczas dużego wysiłku. Najczęściej samoistnie ustępuje, gdy dziecko jest spokojne i zrelaksowane.
Jeśli nie dochodzi do samoistnego powrotu zgrubienia do jamy brzusznej, można spróbować dokonać tego z zastosowaniem nacisku. W sytuacji, gdy i to nie przynosi rezultatów, mówimy o przepuklinie pachwinowej uwięźniętej, która stanowi wskazanie do natychmiastowego przeprowadzenia operacji.
2. Gładka masa w pachwinie najczęściej jest tkliwa.
3. Skóra w okolicy przepukliny może boleć.
4. Dziecko jest niespokojne.
5. Dziecko jest płaczliwe.
6. Podczas odprowadzania przepukliny słychać charakterystyczne trzeszczenie.
Objaw uwięźniętej przepukliny pachwinowej
1. Dziecko odmawia picia i spożywania posiłków.
2. Dziecko silnie płacze, co spowodowane jest bólem w okolicy przepukliny.
3. Guzek jest niemożliwy do odprowadzenia nawet przy ucisku.
4. Skóra nad zgrubieniem może być zaczerwieniona.
5. Guzek jest twardy.
Jeśli pojawiają się objawy uwięźnięcia przepukliny pachwinowej, należy niezwłocznie udać się do chirurga dziecięcego. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na izbę przyjęć szpitala, który posiada oddział chirurgii dziecięcej. Uwięźnięcie przepukliny jest wskazaniem do natychmiastowej operacji. Kilkugodzinne oczekiwanie może doprowadzić do pojawienia się wymiotów, które świadczyć będą o niedrożności układu pokarmowego.
Jeśli, podejrzewamy uwięźnięcie przepukliny pachwinowej u dziecka, nie należy podawać mu nic do picia ani jedzenia. Zapełniony żołądek w czasie znieczulenia ogólnego może doprowadzić do zachłyśnięcia i rozwinięcia się groźnego zapalenia płuc.