W przypadku noworodka niewielkie zakatarzenie i kichanie może pojawić się jako objaw typowo fizjologiczny wynikający z niedostatecznego wykształcenia narządu węchu. Mówiąc o noworodku mamy na myśli dzieci w pierwszym miesiącu ich życia. Jeśli nasza pociecha jest starsza i ma katar przyczyn może być kilka.

Niemowlę to dziecko, które ukończyło 1 miesiąc życia ale nie ma jeszcze roku. W tym okresie najczęstszą przyczyna kataru jest infekcja wirusowa, której właściwie nie sposób uniknąć. Możemy trzymać dziecko „pod kloszem”, nie wpuszczać do domu nikogo choćby z lekkim przeziębieniem, ale prawda jest taka, że przynajmniej jedno z rodziców będzie regularnie wychodzić z domu, choćby do pracy i wirusa może przynieść do malucha nawet na ubraniu.

Katar pojawia się zwykle nawet przy prowizorycznych infekcjach. Jednak rodzice maleństwa, szczególnie ci niedoświadczeni mogą zacząć panikować. Jeśli u dziecka nie pojawiają się inne objawy poza samym katarem warto wstrzymać się z wizytą u pediatry, gdyż w przychodni, w poczekalni dzieci chorych może „złapać” coś jeszcze gorszego. Aby nieco się uspokoić można spróbować skontaktować się z pediatrą telefonicznie, np. przez przychodnie w godzinach przyjęć, opisać objawy, podać wiek dziecka i spytać czy przyjeżdżać pokazać dziecko czy wstrzymać się i obserwować.

Zobacz także: Gruszka do nosa – czy jest bezpieczna i skuteczna?

Katar u niemowlaka i noworodka – objawy

Z uwagi na fakt, iż tak małe dziecko zwykle płasko leży w łóżeczku bardzo szybko zauważymy, że oddychanie jest utrudnione. W czasie snu może wystąpić pochrapywanie lub delikatne przebudzenia. W noska będzie wypływać stosunkowo rzadka, wodnista wydzielina, bez określonego koloru, najczęściej przeźroczysta. Dziecko może również kichać i kasłać, gdyż wydzielina z noska będzie spływać po tylnej ścianie gardła. Ten ostatni objaw może być niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, wówczas warto zapytać pediatrę o radę. Większość dzieci w czasie kataru ma również lekko zaczerwienione oczka, zdają się być „szklane” i zmęczone.

Leczenie

Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka i od przyczyny kataru. Jeśli katar pojawi się u noworodka to zalecane jest przede wszystkim oczyszczanie noska, zakrapianie soli fizjologicznej lub wykonywanie delikatnych inhalacji z jej zastosowaniem. Niektórzy pediatrzy pozwalają również na zastosowanie maści majerankowej w okolicy noska.

W przypadku nieco starszych dzieci mamy więcej możliwości. W pierwszych dniach infekcji możemy zakrapiać specjalne krople do nosa. Warto wcześniej pozbyć się wydzieliny specjalnym aspiratorem, co z kolei poprzedzamy wprowadzeniem do noska roztworu soli morskiej w celu jej rozrzedzenia. Poza tym oczywiście inhalacje i maść majerankowa.

Zobacz także: Maść majerankowa – zastosowanie, działanie, przepis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj