Trądzik spędza sen z powiek wielu kobietom. Nie tylko nastolatkom, bowiem może dopaść w każdym wieku. Może tez pojawić się w skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych lub po ciąży, gdyż wtedy nasz organizm przeżywa burzę hormonalną. Jak sobie radzić z trądzikiem i pozbyć się go raz na zawsze? Poznaj metody na usuwanie trądziku.
Charakterystyka zmian skórnych
Trądzik to zmiany na skórze o charakterze łojotokowym. Objawia się jako znane nam pryszcze lub zaskórniki. Występuje nie tylko na buzi, ale też czasami na szyi, dekolcie i ramionach.
Czytaj również: Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim poradzić?
Usuwanie trądziku – jak sobie z nim radzić?
Dermatolodzy często przepisują na trądzik antybiotyki zażywane doustnie. Ten sposób zalecam stosować, gdy trądzik przybrał bardzo ciężką formę i nie ma innego sposobu na wyleczenie go. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ tabletki niszczą florę bakteryjną żołądka i obciążają inne organy wewnętrzne (np. wątrobę). Warto jest więc zdać sobie sprawę, co leży u podstaw skłonności do trądziku i z tym zacząć walkę.
Na początek musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż walka z trądzikiem to często bardzo długotrwały proces, wymagający poświęcenia dużej ilości czasu. Pamiętaj też, że wszystkie sposoby, o których napiszę poniżej w celu uzyskania jak najlepszych efektów muszą być powtarzane regularnie.
Pierwszy krok to dokładne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Wybierając żel do mycia twarzy, czy inny preparat zwróć uwagę na to, aby miał on właściwe dla skóry pH. Nie powinien też zawierać alkoholu. Zaopatrz się w żel albo mleczko do cery trądzikowej i przemywaj ją rano i wieczorem. Następnie twarz osusz delikatnie ręcznikiem. Możesz też po takim zabiegu użyć łagodnego toniku, np. ziołowego. Do porannej i wieczornej pielęgnacji dodaj też wklepywanie w buzię bardzo lekkiego kremu przeciwtrądzikowego. Ważne, aby miał jak najniższe ilości gliceryny, która zatyka pory. Raz lub dwa razy w tygodniu rób peeling enzymatyczny, który oczyści pory.
W zaawansowanym trądziku możesz skorzystać z tak zwanych peelingów medycznych, robionych w specjalnych gabinetach kosmetycznych lub u dermatologa. Polega on na dogłębnym złuszczeniu naskórka. Stosowany przez kilka miesięcy, powtarzany co 2 – 3 tygodnie może bardzo pomóc w usuwaniu trądziku. Należy jednak pamiętać, że po paru pierwszych zabiegach na buzi pojawia się dużo wykwitów, które i tak ujawniłyby się w późniejszym czasie.
Kolejne zalecenie to dieta. Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz. W długim okresie czasu poprzez stosowanie odpowiedniej diety możesz zmniejszyć lub w ogóle wyleczyć trądzik. Powinnaś przestać jeść pikantne potrawy a także zminimalizować używanie soli. Całe jedzenie „śmieciowe” również powinnaś wyłączyć z diety, czyli: fast foody, gazowane słodkie napoje, chipsy, czekoladę i mocną, czarną herbatę. W miejsce tego pij świeżo wyciśnięte soki, jedz jabłka, szpinak, paprykę, twaróg, pomidory, marchew, płatki owsiane, jajka, fasolę i ryby, zboża i kasze. Zobaczysz też, że taka dieta odbije się nie tylko na lepszym wyglądzie, ale i też na samopoczuciu.
Zobacz także: Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy, leczenie