Owoce leszczyny, jakim są orzechy laskowe, znane są ludzkości od zarania dziejów. Pomimo tego, że w różnych regionach świata orzechy laskowe cechują się innymi rozmiarami oraz smakiem, to jednak ich wartość energetyczna jak i dietetyczna pozostaje bardzo zbliżona. W obecnych czasach zastosowanie znajdują najczęściej orzechy laskowe powstałe z krzyżówki leszczyny południowej, pospolitej i pontyjskiej.
Z historycznego punktu widzenia drzewa te uprawiane były już w czasach starożytnych między innymi w Grecji, Azji Mniejszej czy Persji. W późniejszych latach ich popularność wzrosła również w Europie (Francja, Niemcy i Anglia). Naturalnie leszczyna występowała również w Ameryce Południowej, gdzie jej owoce wykorzystywane były w różnych celach przez Indian.
W wieku XIX oraz XX wyhodowano sporo nowych odmian leszczyny, która cechowała się większą odpornością na mróz oraz inne niekorzystne warunki klimatyczne. Orzechy laskowe posiadają wiele zbawiennych właściwości zdrowotnych – pozytywnie wpływają na krew, pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami oraz wspierają układ nerwowy. Warto więc poświęcić chwilę i dokładniej poznać ten drogocenny dar natury jakim są orzechy laskowe.
Orzechy laskowe: skład
Skład orzechów laskowych bogaty jest w wiele niezbędnych składników oraz minerałów, które wspierają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu każdego dnia. Ich mocną stroną jest bogactwo w drogocenne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są bardzo dobrym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą i otyłością. Warto jednak pamiętać w tym miejscu, że wartość energetyczna 100 gram orzechów laskowych to około 630 kcal. W tej samej ilości produktu znajduje się również niecałe 10 g błonnika, blisko 17 g węglowodanów, 15 g białka i około 60 g tłuszczu.
Jeżeli chodzi o witaminy to 100 gram orzechów zawiera
6.3 mg witaminy C, około 15 mg witaminy E, 14 mg witaminy K, 113 µg kwasu foliowego, 0.57 mg witaminy B6, 1.8 mg niacyny, 0.12 mg ryboflawiny oraz 0.65 mg tiaminy. W tej samej ilości orzechów laskowych znajduje się również 680 mg potasu, 290 mg fosforu, 163 mg magnezu, 114 mg wapnia, blisko 5 mg żelaza oraz około
2.5 mg cynku.
Jeżeli chodzi o kwasy tłuszczowe to w 100 gramach orzechów nasycone kwasy tłuszczowe to jedynie 4.5 g. Reszta to przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są tak bardzo cenione przez dietetyków na całym świecie.
Orzechy laskowe na odchudzanie
Jak wszystkie rodzaje orzechów tak i orzechy laskowe cechują się bardzo wysoką wartością energetyczną przekraczającą 600 kcal na 100 gram. Jednak jak przekonują dietetycy na całym świecie orzechy laskowe powinny znaleźć się w codziennym menu każdej osoby walczącej ze zbędnymi kilogramami. Wysoka zawartość wspomnianych wcześniej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych poprawia metabolizm organizmu i przyspiesza procesy odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej. Warto również zaznaczyć, że błonnik, który znajduje się w składzie orzechów laskowych wspomaga jelita w prawidłowym działaniu oraz zapewnia poczucie sytości na dłuższy czas.
Orzechy laskowe na krew
Za utrzymanie prawidłowej wartości złego cholesterolu odpowiedzialne są znów NNKT. Dodatkowo występująca w orzechach witamina E zapobiega i hamuje procesy związane ze sklejaniem się płytek krwi. Spoglądając na wymieniony powyżej skład orzechów laskowych dostrzec można, że są one bogatym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i utrzymuje je na właściwym poziomie.
Orzechy laskowe na problemy z potencją
Główną rolę odgrywa tutaj witamina E, która wspomaga i reguluje pracę układu rozrodczego. Jest to szczególnie istotne w przypadku mężczyzn, gdyż witamina ta pobudza wydzielanie hormonu gonadotropowego – odpowiedzialnego za jakość plemników.
Orzechy laskowe na sprawny umysł
Występujące w orzechach laskowych witaminy z grupy B zbawienne wpływają na układ nerwowy. Regularne spożywanie orzechów laskowych zalecane jest więc osobom, które do codziennej pracy potrzebują szybkiego i sprawnego myślenia.
Zobacz także: Pistacje – właściwości odżywcze i zdrowotne