Badanie PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, jest jednym z najnowocześniejszych badań stosowanych w diagnostyce obrazowej. Pozwala na wykrycie wielu rodzajów nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych, nawet na bardzo wczesnym stadium rozwoju. Na czym polega to badanie i jak się do niego prawidłowo przygotować?
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Pozytonową tomografię emisyjną wykonuje się między innymi w celu wykrywania chorób kardiologicznych, takich jak choroba niedokrwienna. Badanie jest pomocne w diagnozowaniu przyczyny stanów zapalnych oraz chorób neurologicznych, takich jak na przykład padaczka oraz choroba Alzheimera.
Głównym wskazaniem do wykonania pozytonowej tomografii emisyjnej jest podejrzenie występowania nowotworu. Dzięki temu badaniu wykrywa się zmiany nowotworowe już w początkowym stadium. PET nadaje się w szczególności do diagnozowania nowotworów głowy, szyi, tarczycy, przełyku, trzustki, płuc a także piersi i skóry. Oprócz samego wykrycia nowotworu, badanie PET pozwala na ocenę zasięgu guza oraz stopnia zaawansowania choroby, co może w znacznym stopniu przyspieszyć podjęcie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo, pozytonowa tomografia emisyjna jest wykorzystywana do kontroli po leczeniu, ponieważ pozwala na wykrycie wznowienia choroby nowotworowej.
Jak się przygotować do badania PET?
Przygotowanie do badania PET jest niezwykle ważne, ponieważ nieprzestrzeganie pewnych zasad może uniemożliwić wykonanie badania lub znacznie utrudnić odczytanie wyników. Zaleca się, żeby przed badaniem ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Zwłaszcza w dniu poprzedzającym badanie PET, należy się powstrzymać od jedzenia produktów zawierających duże ilości cukru, takich jak owoce, słodycze i produkty mączne. Na dobę przed badaniem nie można pić alkoholu, żuć gumy, ani pić wszelkich napojów, które zawierają kofeinę. Na sześć godzin przed ustaloną godziną badania, nie należy jeść w ogóle. Dozwolone jest jedynie picie niegazowanej wody mineralnej. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma konieczności pominięcia przyjmowania leków. Ważne jest również, żeby w dniu poprzedzającym PET nie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej i wzmożonego wysiłku.
Jak przebiega badanie PET?
Badanie rozpoczyna się od podania pacjentowi zastrzyku zawierającego znakowaną izotopem fluoru glukozę. Dawka promieniowania emitowana przez izotop promieniotwórczy jest bardzo mała i całkowicie bezpieczna dla człowieka. Substancja ta jest metabolizowana przez komórki ciała pacjenta, dzięki czemu umożliwia wykrywanie zmian. Różne komórki w różny sposób reagują na glukozę, dlatego podczas badania są widoczne w inny sposób i można odróżnić komórki chore od zdrowych. Po podaniu zastrzyku, pacjent leży około godziny w ciemnym pomieszczeniu. Ważne jest żeby w tym czasie nie wykonywać zbędnych ruchów, nie rozmawiać i spróbować się wyciszyć. Następnie badaną osobę umieszcza się w skanerze PET. Pacjent podczas badania nie powinien się ruszać, ponieważ sprawia to, że nie można poprawnie odczytać wyników. Technik lub pielęgniarka mogą również poprosić o chwilowe wstrzymanie oddechu lub zmianę pozycji w czasie badania. Gdy pacjent leży na stole, ten przesuwa się przez pierścień tomografu. Dane, które zostaną otrzymane dzięki skanerowi, są przekazywane do komputera i przetwarzane w taki sposób, że otrzymuje się trójwymiarowy obraz badanego obszaru ciała pacjenta. Jednocześnie często wykonywana jest tomografia komputerowa, dzięki czemu można dokładnie zlokalizować zmiany. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest w pełni bezbolesne i bezpieczne. Po badaniu PET pacjent nie powinien odczuwać żadnych skutków ubocznych. Należy pić dużo wody, aby podany przed badaniem izotop promieniotwórczy został jak najszybciej wypłukany z organizmu. Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, dzięki czemu uniknie się zabrudzenia otoczenia izotopem. Szczególnie istotne jest podwójne spłukiwanie wody po skorzystaniu z toalety oraz dokładne mycie rąk.