USG, czyli ultrasonografia jest badaniem, które wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania tkanek. USG bioder jest badaniem nieinwazyjnym, a jego dużą zaletą jest dokładność, z jaką odwzorowywane są badane narządy. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrywanie bardzo małych zmian – wielkości nawet poniżej 1 mm.

Kiedy zaleca się wykonanie USG bioder?

Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG bioder są częste, silne bóle, które występują nawet przewlekle. Zwykle zaleca się wykonanie badania również w przypadku ograniczenia ruchomości. Poza tym, badanie jest wykonywane w celu oceny zmian pourazowych, zapalnych, a także zwyrodnieniowych. USG biodra jest zalecane również w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek komplikacje po wszczepieniu protezy stawu biodrowego lub po innych zabiegach przeprowadzanych w okolicy bioder. Podczas badania ocenia się między innymi w jakim stanie jest jama stawu biodrowego. Zwraca się szczególną uwagę na to, czy nie występuje przerosty błony maziowej albo wysięki. Ocenia się również zarys szyjki i głowy kości udowej, aparat więzadłowy, unaczynienie błony maziowej, pasmo biodrowo – piszczelowe oraz przyczepy mięśni pośladkowych. W związku z tym, badanie USG bioder ma bardzo szerokie zastosowanie i pozwala na ocenę wielu funkcji stawu biodrowego. Niekiedy wskazane jest poszerzenie badania o ocenę ścięgna biodrowo – lędźwiowego, kanału pachwinowego, a także przywodzicieli uda. Badanie to często wykonuje się już u niemowląt w celu zbadania położenia chrząstek wzrostowych oraz szyjki kości udowej względem głowy kości udowej. Takie badanie umożliwia rozpoznanie ewentualnej wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. W przypadku dorosłych, badanie USG bioder jest jedynie badaniem pomocniczym i uzupełniającym do innych badań, ponieważ anatomia kośćca uniemożliwia otrzymanie wszystkich niezbędnych w diagnostyce wyników.

Jak przygotować się do badania USG bioder?

Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Nie trzeba być na czczo lub odstawiać stosowanych leków. Dobrze jest wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a w szczególności poprzednie zdjęcia USG bioder, o ile były wykonywane.

Jak przebiega badanie USG bioder?

Badanie jest bardzo szybkie i bezbolesne. Zazwyczaj pacjent kładzie się na łóżku, tak aby lekarz miał swobodny dostęp do stawu biodrowego. Poza tym, badana osoba musi być rozebrana do połowy, tak aby umożliwić dostęp do badanych obszarów. W zależności od tego, jaka partia jest badana, pacjent układa się w innej pozycji. Gdy istnieje potrzeba wykonania zdjęć USG przyśrodkowej okolicy stawu biodrowego, pacjent układa się na plecach, a badana kończyna znajduje się w położeniu rotacji zewnętrznej. W takiej pozycji można ocenić na przykład stan mięśni przywodzicieli ud. Jeżeli potrzebne jest zbadanie bocznego fragmentu uda, a także mięśni pośladkowych, pacjenta układa się na biodrze, które nie jest poddawane badaniu. Z kolei, jeśli istnieje konieczność zbadania tylnego rejonu biodra, pacjent kładzie się na brzuchu, a jego kończyny są w pozycji neutralnej. Następnie okolica stawu biodrowego jest smarowana specjalnym żelem, który umożliwia wykonanie badania. Do badanej kończyny przykładana jest głowica ultrasonografu, a wyniki są natychmiast widoczne na ekranie. Dzieje się tak za sprawą ultradźwięków, które są emitowane z głowicy. Ultradźwięki odbijają się od różnych tkanek w różny sposób, a następnie ponownie trafiają do głowicy ultrasonografu. Dzięki temu, tkanki miękkie, takie jak mięśnie czy ścięgna, wyglądają na zdjęciu USG inaczej niż kości, więc możliwe jest ich rozróżnienie. Oprócz tego, że wynik jest widoczny na monitorze, aparat ultrasonograficzny daje możliwość wykonania zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj