Na temat zębów mądrości czyli tzw. ósemek istnieje wiele opinii. Niekiedy zaleca się np. usuwanie zębów mądrości, które wyrastają. Może to prowadzić do wielu problemów. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się więcej o ósemkach i sposobach ich leczenia.
Kiedy wyrzynają się ósemki?
Zazwyczaj może to nastąpić między 18 a 25 rokiem życia, ale w niektórych przypadkach można je zauważyć dopiero po 40 roku życia. Czasami mogą nawet nie wyrosnąć. Jednak zęby mądrości nie zawsze mogą się pojawić. Jeden, dwa lub trzy zęby mądrości to częsta sytuacja.
Wskazania do usunięcia ósemek
Zęby mądrości są trudne do dopasowania w łuku zębowym danej osoby. Ósemki często mogą wyrastać w sposób nietypowy lub częściowy. Mogą mieć także negatywny wpływ na pozostałe zęby, powodując ich stłoczenie lub przemieszczenie. Jeśli odczuwasz ból z powodu erupcji zębów mądrości lub zauważasz, że są one już obecne, najlepiej odwiedź dentystę. Jeśli nie są one prawidłowe, lekarz zaleci usunięcie zębów mądrości.
Próchnica to kolejny powód ekstrakcji zębów mądrości. Ze względu na ich wyjątkowe położenie anatomiczne, prawidłowe dbanie o higienę zębów mądrości, w tym dokładne ich czyszczenie i nitkowanie, może być trudne.
Kiedy należy usunąć ósemki? O tym powinien zdecydować lekarz stomatolog. Ekstrakcja ósemek w większości przypadków jest wskazana. Dzieje się tak dlatego, że ząb, który poluzował się z dziąsła, może powodować wiele tych samych problemów, które opisano powyżej. Należy wówczas przeprowadzić ekstrakcję (czyli chirurgiczne usunięcie ósemek).
Jak znaleźć kompetentnego specjalistę?
Czasami jednak pacjenci mogą potrzebować zatrudnić stomatologa, zwłaszcza jeśli zabieg obejmuje usunięcie ósemek. Stomatolog musi wykazać się profesjonalizmem, aby zabieg przebiegał szybko i nie stwarzał zagrożeń ani komplikacji. Dzięki temu usunięcie ósemek nie będzie stanowiło problemu. Usuwanie ósemek w Krakowie może być prostym zadaniem, ponieważ jest wielu specjalistów, którzy specjalizują się w tym zabiegu. Szukasz stomatologa, który pomoże Ci w usunięciu ósemek? Sprawdź na cdcstomatologia.pl/usuwanie-osemek.html.
Jak przygotować się do zabiegu?
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba mądrości odpowiednio się przygotować. Ma to znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i wykonania wszelkich niezbędnych badań.
Do wykonania zabiegu niezbędne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, tomografii wolumetrycznej lub badania CBCT. Zdjęcia pantomograficzne wykonywane są w projekcji 2-D. Pokazuje to jednocześnie obszar szczęki i żuchwy. A CBCT jednak obraz konkretnych obszarów w projekcji trójwymiarowej. Pozwala to na większą precyzję i lepsze wyniki. Oba obrazy mogą określić lokalizację zęba, aby można było przeprowadzić leczenie. Obrazy te pokazują również relacje między zębem a otaczającymi go strukturami, takimi jak kanał nerwu zębodołowego dolnego. Dzięki temu dentysta z wyprzedzeniem może poznać trudność i przygotowanie wymagane do zabiegu.