19 tydzień ciąży to piąty miesiąc ciąży. Dziecko na tym etapie rozwoju mierzy od czubka głowy do krzyża 13-16 cm długości i waży około 200 g. W tym tygodniu możesz po raz pierwszy poczuć ruchy swojego dziecka. Jak mówi większość kobiet jest to niesamowite uczucie, które ciężko porównać do czegoś innego. Pierwsze ruchy mogą być łagodne i ledwo wyczuwalne przez Ciebie, jednak w kolejnych tygodniach będziesz doskonale wiedziała kiedy Twoje dziecko śpi, a kiedy wykazuje większą aktywność. Kobiety rodzące kolejne dziecko z reguły wyczuwają ruchy wcześniej niż pierworódki i łatwiej jest im je rozpoznać. Jeśli w 19 tygodniu nie poczujesz jeszcze ruchów dziecka nie denerwuj się. Niektóre kobiety wyczuwają je dopiero w 20, a nawet 21 tygodniu ciąży.
19 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Dziecko cały czas ćwiczy podstawowe odruchy, zwłaszcza odruch ssania. Odruch ten będzie jednym z najważniejszych po urodzeniu. Już przy pierwszym przyłożeniu dziecka do piersi będzie ono w stanie pobierać pokarm i dzięki temu rosnąć i rozwijać się. Płuca dziecka są już wykształcone, ale nie są wstanie jeszcze oddychać. Na języku dziecka powstają kubki smakowe. Mózg dziecka rozwija się wręcz spektakularnie. Włókna nerwowe pokrywają się mieliną. Na tym etapie rozwoju Twojego dziecka neurony odpowiedzialne za ruch, tzw. neurony motoryczne, są na swoim właściwym miejscu, dzięki czemu dziecko może już świadomie poruszać się i w ten sposób reagować na pochodzące z zewnątrz bodźce. Uszy dziecka są już dobrze widoczne i znajdują się na swoim właściwym miejscu. Twój maluch doskonale już słyszy. Zawiązki zębów mlecznych są już wykształcone i teraz powstają związki zębów stałych. Koniczyny dziecka osiągnęły swoje właściwe proporcje. Stopy dziecka maja ok 2,5 cm długości. Układ krwionośny pracuje intensywnie przepompowując przez ciało dziecka około 25-30 litrów krwi dziennie.
Jak zmienia się Twoje ciało w 19 tygodniu ciąży?
Twoje ciało zmienia się w oczach. Brzuch staje się bardziej wystający, a macica dalej powiększa się. Twój metabolizm również się zmienia, może się to przejawiać gromadzeniem tłuszczu w miejscach gdzie wcześniej tego nie obserwowałaś, np. na pośladkach czy biodrach. Jeśli twoja waga zwiększa się około 0,5 kg tygodniowo jest to jak najbardziej prawidłowy przyrost masy ciała. Większy i nagły przyrost kilogramów może być spowodowany np. zatrzymaniem wody w organizmie i powinnaś o tym poinformować swojego lekarza. Powiększający się brzuch i duża macica może zacząć utrudniać Ci wygodne ułożenie się do snu. Warto na tym etapie zaopatrzyć się np. specjalna półokrągłą poduszkę dla kobiet w ciąży, która pomaga w przybraniu właściwej pozycji. Przyda się ona również po porodzie, podczas karmienia dziecka. W tym tygodniu mogą zacząć dokuczać Ci obrzęki nóg, co może być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie i uciskiem macicy na żyłę główną dolną.
O czym powinnaś pamiętać w 19 tygodniu ciąży?
Warto na tym etapie ciąży umówić się do dentysty i sprawdzić stan uzębienia. Wile kobiet miewa poważne problemy z zębami w ciąży, co może być spowodowane zarówno wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży, zwiększonym spożyciem cukrów jak i odwapnieniem kości. Myj zęby regularnie, staraj się jeść mniej słodyczy na rzecz pełnowartościowych posiłków oraz pij dużo mleka, gdyż zapotrzebowanie twoje i twojego dziecka na wapń jest teraz duże. Również stan twoich dziąseł może ulec pogorszeniu. Dziąsła mogą być nadwrażliwe i krwawić przy szczotkowaniu, co może być spowodowane zwiększonym przepływem krwi.
Zobacz także: 20 tydzień ciąży