Korzeń lukrecji ma wiele właściwości zdrowotnych. Nadszedł czas, by przestać myśleć o nim jako o składniku cukierków i zacząć traktować poważnie. W środku znajduje się bardzo słodka substancja, zwana glicyryzyną. Ta i dziesiątki innych substancji nadają lukrecji właściwości lecznicze. Sprawdź, dlaczego warto wzbogacić o nią swój jadłospis!
Korzeń lukrecji: właściwości zdrowotne
Korzeń lukrecji ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Istnieją również dowody na to, że może wspierać zdrowie jamy ustnej. Najprawdopodobniej pomaga w przypadku zapalenia dziąseł, próchnicy, zapalenia ozębnej i aft.
Lukrecja może złagodzić zgagę, refluks i niestrawność. Jeśli masz problemy z trawieniem, warto włączyć ją do swojej diety. Bakterie Helicobacter pylori powodują często stan zapalny, który może prowadzić do wrzodów żołądka. Korzeń lukrecji zawiera glicyzyrynę, który wspiera leczenie owrzodzeń.
Pastylki do ssania z lukrecją mogą zmniejszać lub zapobiegać bólom gardła, występującym czasami po operacji. Jedno z badań wykazało, że płukanie roztworem zawierającym sproszkowaną lukrecję i wodę, łagodzi wspomniane dolegliwości pooperacyjne.
Korzeń lukrecji: przepis na pyszną i zdrową herbatę
Wspomniany napój nie tylko rozgrzewa ciało od wewnątrz, lecz także pomaga pozbyć się przeziębienia.
Składniki:
- 1 szklanka pokrojonego i przesianego korzenia lukrecji,
- ½ szklanki lasek cynamonu,
- ½ szklanki suszonej skórki pomarańczy,
- ½ szklanki pokrojonego i przesianego korzenia szparaga,
- ½ szklanki pokrojonego i przesianego korzenia ashwagandhy,
- ½ szklanki korzenia żeń-szenia syberyjskiego,
- ½ szklanki suszonych kwiatów rumianku,
- 2 łyżki suszonych goździków,
- 1 szklanka wody.
Do dużego, szklanego słoika wrzuć korzeń lukrecji, laski cynamonu, skórkę pomarańczy, korzeń szparaga, ashwagandhę, żeń-szeń, goździk i rumianek. Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie drewnianą łyżkę, a następnie szczelnie zakręć pokrywkę. Pamiętaj, by trzymać słoik w suchym, ciemnym miejscu.
Jak przygotować herbatkę z lukrecji?
Podgrzej szklankę wody w rondelku na małym ogniu i zagotuj. Dodaj 1 łyżkę mieszanki z lukrecją do wrzącej wody i gotuj na wolnym ogniu przez 30-45 minut. Odcedź miksturę przez sitko i wlej napar do filiżanki. Podawaj na gorąco.
Dlaczego warto włączyć lukrecję do swojej diety?
Chociaż korzeń lukrecji zazwyczaj jest bezpieczny, może powodować skutki uboczne, takie jak wzrost ciśnienia krwi i niedobór potasu, jeśli spożywa się go w dużych ilościach lub przez długi czas.
Jedno z badań wykazało, że lukrecja zawiera co najmniej dwa triterpeny, które skutecznie walczą z wirusami. Wspomniane związki organiczne mogą zakłócić ekspresję i replikację genów wirusa. Stwierdzono również, że w ekstrakcie z lukrecji znajdują się flawonoidy, wspierające leczenie infekcji bakteryjnych.
Obrany korzeń lukrecji występuje w postaci sproszkowanej lub suszonej. Dostępny jest też w formie kapsułek, tabletek i płynnych ekstraktów. Pamiętaj, by nie przekraczać 1-5 gramów lukrecji dziennie. Możesz ją zażywać przez 4-6 tygodni. Unikaj jej, jeśli masz nadciśnienie lub problemy z sercem, nerkami albo płucami. Możesz też poszukać lukrecji pozbawionej glicyryzyny, by uniknąć skutków ubocznych.