7 tydzień ciąży to drugi miesiąc pierwszego trymestru. Zdecydowana większość kobiet na tym etapie już wie o rozwijającej się ciąży. Twój organizm z pewnością dał Ci już sygnał o nowym członku waszej rodziny, a test ciążowy i wizyta u ginekologa najprawdopodobniej potwierdziły  już Twój wyjątkowy stan. Rozwój dziecka na tym etapie jest bardzo intensywny. Długość twojego dziecka, mierzona od czubka głowy do krzyża, to ok 5-13 mm przy wadze ok. 0,8 g. Średnio w tym tygodniu, dziecko jest zatem wielkości tic-taca.

7 tydzień ciąży: jakie zmiany w organizmie matki zachodzą ?

Ściana twojej macicy staje się bardziej miękka, dzięki czemu dziecko może głębiej się w niej zagnieździć. Ta miękkość może być wyczuwana przez lekarza podczas badania ginekologicznego. Twój śluz szyjkowy wyraźnie zagęszcza się i tworzy czop, który od tej pory aż do porodu zamknie kanał szyjkowy. Czap ten ma zadanie ochronne, oddziela bowiem jamę macicy od świata zewnętrznego, co zapobiega m.in. zakażeniom płodu. Przed porodem czop ten na skutek rozwierania szyjki macicy wypada, co może być zauważalnym sygnałem do porodu. Twoje serce bije teraz szybciej, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na tlen twojego organizmu i dziecka. Możesz również czuć lekką zadyszkę podczas wzmożonego wysiłku fizycznego np., wchodzenia po schodach. Twoja macica systematycznie rośnie, dlatego tez możesz czuć lekkie napięcie w dolnych partiach brzucha. W ustach może pojawić się ślinotok, a nudności mogą się nasilić.

Jak rozwija się twoje dziecka w 7 tygodniu ciąży?

7 tydzień ciąży - dziecko 3D
7 tydzień ciąży – dziecko 3D

W tym tygodniu ciąży dochodzi do wyraźnych zmian w całym ciele rozwijającego się dziecka. U zarodka pojawia się przewód pokarmowy i rozwija się jelito grube. Płuca dziecka również intensywnie rozwijają się. W tym tygodniu pojawia się pępowina, która łączy łożysko z płodem. Nadal wyraźnie zarysowany jest ogon zarodka, który zniknie między 10 a 11 tygodniem ciąży. Pojawiają się pierwsze zarysy twarzy dziecka. Oczy, usta i nozdrza dziecka są już wyraźnie zaznaczonymi punktami na głowie zarodka. Tworzy się również narząd gardłowy dziecka. Systematycznie tworzą się pączki przyszłych kończyn górnych i dolnych dziecka. Zarodek w tym tygodniu zaczyna się również poruszać. Ruchy są raczej przypadkowe ale płynne. W tym tygodniu serce dziecka jest już praktycznie ukształtowane, bije ok. 144 razy na minutę i wydajnie pompuje krew.

Co powinnaś zrobić w 7 tygodniu ciąży?

Powinnaś być już po pierwszej wizycie u ginekologa, który potwierdzi twoją ciąże. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza, najwyższa pora umówić się na wizytę i wykonać pierwsze zlecone przez lekarza badania krwi i moczu. Powinnaś teraz zdrowo odżywiać się i nie przemęczać. Jeśli czujesz się senna, albo zmęczona staraj się wypoczywać. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana i urozmaicona nie musisz zażywać żadnych dodatkowych suplementów diety. Słuchaj swojego organizmu, on teraz najlepiej oddaje potrzeby twoje i dziecka. Ze względu na intensywny wzrost twojego malucha staraj się unikać wszystkich szkodliwych czynników zewnętrznych. Absolutnie nie pal papierosów i nie pij alkoholu. Zażywaj kwas foliowy, dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego twojego dziecka.

Zobacz także: 8 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj